Nowy problem Huawei. Trzy koncerny wstrzymują dostawy
Sytuacja Huawei staje się coraz trudniejsza. Trzech producentów zamroziło dostawy podzespołów dla chińskiego koncernu.

Bez ekranów, pamięci i procesorów od dotychczasowych poddostawców Huawei trudno będzie utrzymać produkcję sprzętu na dotychczasowym poziomie.
Koreańskie firmy: Samsung, LG i SK Hynix nie będą już dostarczać podzespołów Huawei – informuje Arstechnica. To skutek zaostrzenia amerykańskich sankcji. Nowe zakazy zabraniają handlu z Huawei producentom, którzy korzystają z technologii made in USA. Muszą zakończyć współpracę do 15 września br.
Samsung i SK Hynix sprzedawali Huawei moduły DRAM i LPDDR4, a Samsung i LG – wyświetlacze. To kolejny cios w biznes Huawei, po tym jak firma straciła producenta swoich flagowych procesorów Kirin, które wytwarzał tajwański koncern TSMC.
Trudno będzie uzupełnić takie luki w produkcji CPU, pamięci i ekranów, aby wytwarzać smartfony. Huawei próbuje ratować się zamówieniami u chińskich producentów, ale prawdopodobnie nie są oni w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości podzespołów. W I poł. 2020 r. firma wprowadziła na rynek ponad 103 mln smartfonów – według Counterpoint Research, a jest to rok spadku sprzedaży, gdy wytwarza się mniej sprzętu niż w minionych latach (w 2019 r. dostawy Huawei przekroczyły 228 mln szt.). Tymczasem Samsung, SK Hynix i amerykański Micron mają w sumie ok. 95 proc. udziału w światowym rynku RAM.
Jeszcze gorzej dla Huawei przedstawia się sytuacja z modułami NAND. Według Arstechnica ich produkcja jest skoncentrowana w trzech krajach – USA, Japonii i Korei Płd. (ok. 99,5 proc. udziału w rynku), co w warunkach poszerzonego embarga oznacza w praktyce zupełne odcięcie Huawei od dostaw tych podzespołów.
W przypadku wyświetlaczy OLED do smartfonów ok. 92 proc. światowego rynku mają w sumie Samsung i LG.
W warunkach sankcji nikłe są szanse Huawei na utrzymanie dotychczasowego poziomu produkcji i sprzedaży smartfonów. Według informacji Digitimes z firm z łańcucha dostaw koncern ograniczy zamówienia na nowy model Mate40 nawet o 30 proc.
Podobne aktualności
Samsung: najniższy zysk od 8 lat
Zysk operacyjny koreańskiego giganta spadł aż o 69 proc. w IV kw. ub.r.