Nowy pomysł USA na powstrzymanie Huawei
Europejskie firmy mogą otrzymać finansowe wsparcie.

Amerykanie nie ustają w wysiłkach, by hamować ekspansję Huawei. Administracja USA rozważa obecnie dofinansowanie europejskich konkurentów koncernu na rynku telekomunikacyjnym – Nokii i Ericssona. Dzięki temu mieliby wzmocnić swoją pozycję jako alternatywa dla rozwiązań 5G chińskiego koncernu – wynika z informacji Financial Times. Dofinansowanie miałoby mieć formę kredytów.
Jak wynika z doniesień, administracja prezydenta Trumpa najchętniej wpompowałaby środki w amerykańskie firmy, które mogłyby rzucić wyzwanie Huawei na globalnym rynku 5G, ale nie ma do kogo zwrócić się w tej sprawie. Ponoć zapytano Cisco i Oracle'a, czy wejdą w biznes infrastruktury sieci 5G, jednak te miały odpowiedzieć, że to im się nie opłaca.
Polska nie wykluczy Huawei
W Polsce doszło do wzmocnienia pozycji Ericssona, nie bez udziału władz. We wrześniu po spotkaniu z premierem Morawieckim koncern ogłosił, że jego strategicznym partnerem w produkcji komponentów infrastruktury 5G będzie zakład w Tczewie, a inżynierowie w polskich ośrodkach B&R szwedzkiego koncernu już pracują nad rozwojem sieci nowej generacji.
Minister cyfryzacji poinformował natomiast, że nie należy spodziewać się decyzji o wykluczeniu Huawei czy innej firmy z budowy sieci 5G.
Jednak dostawcy będą musieli spełnić wymagania w zakresie bezpieczeństwa, które dopiero zostaną sprecyzowane. Według ogólnych zasad sformułowanych w polsko – amerykańskiej deklaracji dotyczącej 5G, zastosowane zostaną nie tylko techniczne kryteria bezpieczeństwa, lecz także m.in. w zakresie struktury właścicielskiej i zobowiązań wobec innych państw.
Podobne aktualności
5G: gdzie można liczyć na ruch w interesie
Inwestycja w 5G przyniesie Polsce w ciągu dekady 4,2 mld euro korzyści. Wskazano branże, gdzie wydatki na nową sieć powinny być największe.
Huawei podsłuchiwał 6,5 mln Holendrów?
Chiński koncern wykorzystał dostęp do infrastruktury holenderskiej sieci komórkowej - utrzymuje jeden z dzienników w tym kraju.
Przetarg dla resortu finansów rozstrzygnięty. Kontrakt na 28 mln zł
„Skalę skomplikowania projektu oceniamy jako bardzo dużą” – mówi szef zwycięskiej firmy.