Listy spoza UE o grubości powyżej 20 mm zostaną objęte VAT-em – taki plan ma Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii według wyborcza.pl. Na taki krok ma pozwalać domniemanie, że w listach takiego rozmiaru przesyłany jest towar. Podatek byłby naliczany ryczałtowo – np. 23 proc. od 22 euro (czyli ponad 20 zł). Odbiorca miałby prawo odwołać się od takiej decyzji, jeżeli wartość przesyłki jest niższa.

Resort finansów nie komentuje sprawy. Nowa danina mogłaby uderzyć np. w Aliexpress. Według obowiązujących przepisów od zamówienia wysyłkowego spoza UE należy odprowadzać VAT (nie obowiązuje limit 22 euro wartości przesyłki czy prezentu w cenie do 45 euro, zwalniający z opodatkowania). Jednak problemem okazuje się monitorowanie takiego handlu. W ub.r. resort finansów próbował uszczelnić system podatkowy z pomocą operatorów płatności i Poczty Polskiej, która miała monitorować przesyłki z Chin, ale pomysł upadł. Na nieopodatkowanych przesyłkach spoza UE kraje wspólnoty tracą nawet ok. 5 mld euro rocznie – według danych unijnych.

Według raportu Gemiusa Aliexpress jest najlepiej rozpoznawalnym zagranicznym serwisem e-commerce w Polsce. Zna go 42 proc. internautów, którzy w ciągu kilku miesięcy na początku br. robili zakupy online poza krajem.