Janusz Cieszyński obejmie stanowisko ministra ds. cyfryzacji w kancelarii premiera – według nieoficjalnych informacji. Ze funkcji sekretarza stanu, pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa w KPRM miałby natomiast odejść Marek Zagórski, który od 2018 r. przez 2 lata kierował resortem cyfryzacji. W 2020 r. przeszedł do KPRM wraz z włączeniem części kompetencji resortu do kancelarii premiera.

Ministrem cyfryzacji od października ub.r. jest natomiast osobiście premier Mateusz Morawiecki. Początkowo zakładano, że będzie to jego tymczasowa funkcja, ale okazała się stała.

Janusz Cieszyński obecnie jest wiceprezydentem Chełma. Od 2018 r. do sierpnia 2020 r., czyli w czasach Łukasza Szumowskiego był wiceministrem zdrowia. Nadzorował projekty cyfryzacji w ochronie zdrowia (m.in. e-recepty i e-skierowania). Odpowiadał również za zakupy resortu, także w czasie, gdy zawarto głośną umowę na zakup respiratorów od handlarza bronią, który nie wywiązał się z kontraktu uiściwszy 154 mln zł zaliczki z państwowej kasy. Wcześniej Janusz Cieszyński był doradcą Mateusza Morawieckiego w resorcie rozwoju i finansów, kierował także departamentem MŚP w ministerstwie rozwoju.

W KPRM kompetencje z obszaru cyfryzacji nadal reprezentuje również pełnomocnik prezesa rady ministrów ds. GovTech – szef Centrum GovTech, Justyna Orłowska.

AKTUALIZACJA (2.06)

Informacja o objęciu przez Janusza Cieszyńskiego funkcji ministra w KPRM odpowiedzialnego za informatyzację potwierdziła się. Obejmie on nową rolę 8 czerwca. Premier odwołał natomiast z KPRM Marka Zagórskiego.

Janusz Cieszyński (fot. mz.gov.pl)