W listopadzie br. SAP i Operator Chmury Krajowej zawarli umowę współpracy. W jej ramach klienci SAP mogą przenosić swoje zasoby i oprogramowanie na jedną z platform OChK. Natomiast klienci Chmury Krajowej mogą korzystać z narzędzi i rozwiązań SAP.

Operator Chmury Krajowej to spółka powołana przed dwoma laty przez państwowe podmioty: PKO BP oraz Polski Fundusz Rozwoju. Działa w modelu multicloud oferując własną platformę i usługi chmurowe globalnych dostawców.

W 2009 r. wartość przychodów SAP z narzędzi chmurowych wynosiła 100 mln euro. Po 10 latach wzrosła do 7 mld euro. Wskazuje to na skalę wzrostu zapotrzebowania na usługi cloud.

OChK nawiązała współpracę z Google’m w ub.r.., a w tym roku z Microsoftem. W ramach strategicznej współpracy uruchomią regionalne centrum danych w Warszawie.

Operator Chmury Krajowej deklaruje, że jego misją jest przyspieszenie transformacji cyfrowej firm i instytucji publicznych w Polsce.

Według nowych danych GUS, z płatnych usług w chmurze publicznej korzysta niecałe 25 proc. polskich przedsiębiorstw. W porównaniu z 2018 r. ich liczba wzrosła o ok. 7 pkt, ale nadal najczęściej wykorzystywaną usługą chmurową w polskich przedsiębiorstwach jest poczta elektroniczna.

Ponad 40 proc. polskich firm woli bliskie data center

Z kolei według badania Aruba Cloud z chmury korzysta już jedna trzecia polskich firm.

Dla niemal 60 proc. lokalizacja centrum danych może mieć wpływ na wybór dostawcy. Blisko połowa (44 proc.) chce, by informacje przechowywane w chmurze znajdowały się pod europejską jurysdykcją.

Zaledwie 3 proc. przedsiębiorców twierdzi, że jest przywiązana do rozwiązań on-premise. Główna obawa to bezpieczeństwo danych.