Do 25 listopada br. wszystkie przedsiębiorstwa niezależnie od wielkości muszą złożyć nowy JPK_VAT z deklaracją za październik br.

Firmy składają plik według nowej struktury po raz pierwszy, tym większe jest ryzyko pomyłki (a wątpliwości może budzić choćby prawidłowe oznaczenie produktów i usług nowymi kodami GTU). Za jeden błąd grozi 500 zł kary, aczkolwiek taka taryfa obowiązuje dla uchybień, które uniemożliwiają weryfikację prawidłowości transakcji.

Decyzja należy do naczelnika urzędu skarbowego – to on może nałożyć karę.

Dobra wiadomość jest taka, że organ skarbowy najpierw musi zawiadomić przedsiębiorcę o błędzie wykrytym w przesłanym JPK_VAT. Ten będzie miał 14 dni na korektę. Może również obstawać przy swoim, jeśli jest pewien, że nie popełnił pomyłki – wówczas w 14-dniowym terminie trzeba przesłać skarbówce wyjaśnienie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski uspokajał, że kary mogą być nałożone tylko wówczas, gdy błędy popełnione przez podatnika uniemożliwiają weryfikację prawidłowości transakcji, a jego działania są „celowe i uporczywe”.

Przepisy nie precyzują takich określeń. Jak więc będzie w praktyce z karami w związku z nowym JPK_VAT, dopiero się okaże.

Pliki można składać wyłącznie przez nową bramkę REST API, udostępnioną tutaj.

Więcej informacji o nowym JPK_VAT można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów oraz na Portalu Podatkowym.