Systemy Software Defined Storage (SDS) powoli zadomawiają  się w centrach danych, aczkolwiek konkurencja w tym segmencie rynku jest wyjątkowa ostra.  Jak wynika z danych firmy Condor Consulting Group platformy SDS  oferuje około 120 firm.  

-Chcemy się wyróżnić podejściem do klientów.  W pubach i restauracjach pracują setki tysięcy barmanów.  Obok tych, którzy zajmują się wyłącznie nalewaniem piwa,  pracują wysokiej klasy specjaliści. Ci ostatni potrafią doskonale wyczuć nastrój gościa i  jakiego drinka mu zaproponować. W podobnym stylu zamierzamy obsługiwać naszych klientów – uśmiecha się Eric Chen, CEO firmy ProphetStor.

Startup dąży, aby jego rozwiązania stały się dla pamięci masowych i obsługi danych czymś na wzór Google Maps. Eric Chen ceni tę usługę za szerokie możliwości w zakresie prognozowania oraz analizy w czasie rzeczywistym. 

ProphetStor posiada w swoim portfolio cztery rozwiązania. Kluczową rolę spełnia Fedarator – platforma przeznaczona do zarządzania zasobami pamięci masowych, które mogą pochodzić od różnych vendorów.  Ofertą uzupełniają StellarFlash – urządzenia pamięci masowej w konfiguracji all-flash lub hybrydowej,  oraz narzędzia DRProphet, realizujące zadania związane z  disaster recovery, a także DiskProphet,  służący do analizy i predykcji danych.

ProphetStor powstał w 2012 roku, a  jednym z jego założycieli jest Eric Chen, który wcześniej współtworzył  FalconStor, producenta oprogramowania zarządzającego systemami pamięci masowych. Jak do tej pory fundusze venture capital zasiliły startup kwotą 120 mln dolarów.

Główna siedziba ProphetStor mieści się w kalifornijskiem mieście Milpitas.  Firma posiada też sześć biur w regionie Azji i Pacyfiku, a niedawno otworzyła nową placówkę we francuskiej miejscowości Versailles.  Obecność w Europie wiążę się z początkiem ekspansji na rynek EMEA. Osobą odpowiedzialną za sprzedaż w tej części globu jest Guillaume Imberti, menedżer od 25 lat związany z branżą IT,  pracował m.in dla FalconStore oraz Seagate Software. 

Szefowie ProphetStor duże nadzieje pokładają w procesie migracji przedsiębiorstw do tzw. trzeciej platformy,  opartej na czterech technologicznych filarach: chmurze obliczeniowej, rozwiązaniach mobilnych, mediach społecznościowych oraz wielkich zbiorach danych (Big Data). Według danych IDC do 2020 roku około 40 proc. przychodów w branży IT,  czyli 1.7 mld dolarów,  będzie związanych ze sprzedażą produktów i usług związanych z trzecią platformą. 

Zastosowanie narzędzi wyszukiwawczych i analitycznych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego w systemach pamięci masowych i usługach danych jest niezbędne w procesie transformacji do nowczesnego centrum danych, wykorzystującego systemy Software Defined Data Center – mówi Eric Chen

Według danych MarketsandMarkets globalny rynek oprogramowania Software Defined Data Center osiągnie wartość 83 mld  w 2021 roku, zaś skumulowany wskaźnik wzrostu latach 2015 -2019 wyniesie 31 proc.