Laptopy z procesorami ARM uzyskają 25 proc. udziału w rynku w ciągu pięciu lat. Natomiast do 2025 r. zdobędą ponad 20 proc. udziału kosztem Intela i AMD – uważa William Li, analityk Counterpoint Research.

Najbardziej ucierpi Intel, tracąc prawie 10 proc. rynku na rzecz rozwiązań z ARM w ciągu 5 lat. Nadal zachowa jednak dominującą pozycję w PC z ponad 60-proc. udziałem.

To kolejna nienajlepsza wiadomość dla koncernu, po tym jak ostatnio mocno skurczył się zysk i sprzedaż Intela.

Apple zdominowało rynek laptopów z ARM z 90 proc. udziałem w 2022 r. Prawdopodobnie pojawią się także urządzenia innych marek, oparte na procesorach Qualcomma i MediaTek (ich czipów do laptopów można oczekiwać nie później niż w 2024 r.). Zdaniem eksperta mogą odnotować ponad 50-proc. wzrost rok do roku na w latach 2024-2025. Qualcomm w 2021 r. zapowiedział wprowadzenie czipów ARM do PC w ciągu dwóch lat, jednak sprawę skomplikował niedobór komponentów, jak też spory prawne.

Popyt na notebooki z układami ARM będzie stosunkowo odporny na problemy, jakie ostatnio ciągną w dół sprzedaż PC, dzięki sukcesowi Apple’a, rosnącemu wsparciu ekosystemu i niwelowaniu luki wydajności wobec układów x86 – uważa William Li.

Globalny rynek PC odnotował spadek dostaw o 15 proc. r/r w 2022 r. i oczekuje się, że nastąpi kolejny wysoki jednocyfrowy spadek w 2023 r. – według Counterpoint Research.