OVHCloud, francuski dostawca chmury oraz Bechtle, niemiecki chmurowy software house, ogłosili strategiczne partnerstwo, obejmujące całą Europę. Zapowiadają m.in. oferty dla klientów B2B oraz sektora publicznego i gwarancję suwerenności danych oraz zgodność z RODO.

OVHcloud ma 33 centra danych na 4 kontynentach i 1,6 mln klientów. Liczba klientów Bechtle to ponad 70 tys. klientów w różnych sektorach.

„Dzięki wiedzy Bechtle i suwerennym usługom w chmurze OVHcloud obie firmy będą w stanie sprostać potrzebom cyfrowej transformacji i akceleracji na europejskich rynkach, w tym także w Polsce” – przekonuje Robert Paszkiewicz, wiceprezes OVHcloud na region CEE.

Duet multi-cloud

Atos, dostawca usług z centralą we Francji, przejmuje Cloudreach, brytyjską firmę świadczącą usługi multi-cloud, która specjalizuje się w tworzeniu aplikacji w chmurze i migracji do rozwiązań chmurowych.

Zakup ma zwiększać możliwości Atosa na rynku rozwiązań chmurowych, zwłaszcza w Europie.  

„W połączeniu z Cloudreach, Atos umacnia swoją pozycję w obszarze multi-cloud, szczególnie pozycję globalnego lidera w dostarczaniu rozwiązań AWS” – twierdzi Adrian Gregory, Acting co-CEO w Atosie.

Niedawno Cloudreach i AWS podpisały umowę o współpracy strategicznej. Brytyjska firma współpracuje też z pozostałymi największymi dostawcami chmury publicznej.

Zamknięcie transakcji przewiduje się na początek I kw. 2022 r.

Mało Europy w europejskiej chmurze

Według danych Synergy Research w ostatnich latach kurczy się udział europejskich dostawców w rynku infrastruktury chmurowej w Europie (w tym IaaS, PaaS i hostowane usługi chmury prywatnej). Od początku 2017 r. udział ten spadł z 27 proc. do mniej niż 16 proc. Prym wiodą dostawcy z USA i Azji.