Christel Heydemann będzie nową CEO grupy Orange. Obejmie stanowisko 4 kwietnia br. Obecnie jest wiceprezesem wykonawczym Schneider Electric ds. operacji w Europie i członkiem komitetu wykonawczego.

Zastąpi na stanowisku CEO Orange Stéphane’a Richarda, który w listopadzie ub.r. złożył rezygnację po skazaniu go przez paryski sąd na rok więzienia w zawieszeniu w związku z zarzutami nadużyć finansowych z 2008 r. Zarządza firmą od 11 lat. Miał odejść 31 stycznia br., ale na prośbę zarządu pozostanie dyrektorem generalnym i prezesem grupy Orange do czasu przyjścia nowej szefowej. Następnie będzie przewodniczącym niewykonawczym, najdłużej do 19 maja br., czyli do czasu walnego zgromadzenia akcjonariuszy. Zachowanie „silnego zarządzania grupą” w tym okresie ma zapewnić płynne przejście zmiany na czele korporacji.

Nowa CEO dobrze zna już Orange

Christel Heydemann będzie zarządzać gigantem telekomunikacyjnym, generującym ponad 40 mld euro obrotów, działającym w 26 krajach, gdzie ma ponad 250 mln klientów.

Nie jest jednak w Orange zupełnie nową osobą. Od 2017 r. wchodzi w skład rady dyrektorów telekomu. Przejmie kierownictwo firmy w okresie inwestycji w sieci nowej generacji. Orange realizuje strategię Engage 2025, w której kluczowa jest oferta usług konwergentnych, czyli połączenie stacjonarnego szerokopasmowego dostępu oraz usługi mobilne. Taki pakiet zwiększa przychody z użytkownika, jak również lojalność klientów. Aby rozbudować infrastrukturę niezbędną do szerszej realizacji konwergencji, konieczne jest m.in. przyspieszenie wdrożeń światłowodów.

Na razie nie wiadomo, jakie plany ma przyszła szefowa korporacji związane ze strategią Orange i zarządzaniem grupą.

„Jako członek rady dyrektorów od prawie pięciu lat mam duże zrozumienie wyzwań i możliwości technologicznych, które przed nami stoją” – komentuje swoje powołanie Christel Heydemann.

Karierę zawodową rozpoczęła w 1997 r. w Boston Consulting Group. W 1999 r. dołączyła do Alcatela, gdzie zajmowała różne stanowiska kierownicze, zwłaszcza w związku z fuzją z Lucent. W 2011 r. została powołana do komitetu wykonawczego Alcatel-Lucent na stanowisko dyrektor ds. zasobów ludzkich i transformacji. W 2014 r. dołączyła do Schneider Electric jako dyrektor ds. sojuszy strategicznych. W 2017 r. została wiceprezesem wykonawczym Schneider Electric France, a w maju 2021 r. wiceprezesem wykonawczym ds. operacji europejskich.