Microsoft zapewnia europejskich klientów, że ich dane będą gromadzone i przetwarzane tylko w krajach Unii Europejskiej. Dotyczy to głównych usług chmurowych: Azure, Microsoft 365 i Dynamics 365. Obietnica ma zostać spełniona do końca 2022 r. Przekazał ją prezes i dyrektor ds. prawnych Microsoftu, Brad Smith.

Inicjatywa nazwana “Granicą danych UE dla chmury Microsoft” ma więc iść jeszcze dalej, niż obecne wymagania Brukseli. Jednocześnie dyrektor zapewnił, że nawet bez tych zmian usługi cloud Microsoftu są obecnie zgodne z wytycznymi UE. Zapowiedziany ruch uzasadnił oczekiwaniami klientów.

Dane europejskich klientów będą przechowywane i obrabiane w centrach danych Microsoftu w 13 krajach na kontynencie, w tym w Polsce – poinformował gigant. W kraju Microsoft inwestuje 1 mld dol. m.in. w pierwsze w regionie data center firmy.

Jakie dane obejmuje plan

Według informacji firmy już rozpoczęto prace inżynieryjne nad wdrożeniem planu. Poza Europę nie wyjadą wszelkie dane osobowe zawarte w danych diagnostycznych i danych generowanych przez usługi, a także dane osobowe, wykorzystywane we wsparciu technicznym. Koncern zapowiada też rozszerzenie kontroli technicznych, takich jak lockbox i szyfrowanie zarządzane przez klienta dla danych klientów w ramach podstawowych usług chmury Microsoft.

Więcej informacji na temat inicjatywy Microsoft ma ujawnić jesienią.

Powstanie centrum doskonalenia

Zapowiedziano również utworzenie Centrum Doskonalenia Inżynierii Prywatności w Dublinie (Irlandia). Ma ono pomóc europejskim klientom w wyborze odpowiednich rozwiązań, które pozwolą solidnie chronić dane w usługach w chmurze i jednocześnie spełnić wymogi regulacyjne.