Amerykański GlobalFoundries i francusko-włoski STMicroelectronics zainwestują 5,7 mld euro w budowę fabryki półprzewodników w Crolles niedaleko Grenoble.  Pierwszych dostaw klienci mogą się spodziewać w końcu 2023 roku. Fabryka zatrudni około tysiąca pracowników, a sama budowa ma się rozpocząć już w lipcu br. Amerykanie mają dysponować 58 procentami całej produkcji, reszta natomiast trafi do francuskich i włoskich partnerów biznesowych.

GlobalFoundries z siedzibą w Dolinie Krzemowej oddał kilka lat temu fabrykę chipów pod Dreznem. Ma także zakład produkcyjny w Singapurze.

Przypomnijmy, że europejski akt w sprawie czipów ma rozwiązać problem niedoboru półprzewodników i wzmocnić pozycję Europy w dziedzinie technologii. W ramach programu Chips Act proponowane jest dofinansowanie budowy nowych zakładów wytwarzających chipy. Pierwsza inwestycja już jest realizowana w Austrii niedaleko Innsbrucka. Chips Act przeznacza ponad 43 mld euro na inwestycje publiczne i prywatne oraz określa środki mające na celu przewidywanie przyszłych zakłóceń w łańcuchach dostaw oraz przygotowanie się na nie i szybkie reagowanie wspólnie z państwami członkowskimi i partnerami międzynarodowymi.