Zdaniem analityków z Tajwanu notebooki z Windows 10, oparte na platformie ARM Qualcomma, które wejdą na rynek na początku 2018 r., z czasem opanują segment low-end komputerów przenośnych. Maszynom opartym na procesorach x86 Intela albo AMD pozostanie rynek gamingowy oraz high-endowy segment notebooków profesjonalnych.

W ocenie Digitimes Research na taki scenariusz wskazuje spowolnienie cyklu wymiany urządzeń. Użytkownicy będą raczej kupować modele z niższych półek cenowych, jeśli będą potrzebować nowego laptopa. Ponadto zdaniem analityków wraz z rozwojem sprzętu z ARM pod względem wydajności może on rywalizować z urządzeniami z procesorami x86. W połączeniu z długim czasem pracy na baterii, co obecnie wyróżnia laptopy z ARM (mają działać ponad 20 godz. bez doładowania), zachęci to klientów do wyboru tej technologii. W ocenie Digitimes będzie miało to wpływ na wyniki sprzedaży ultrabooków Intela i innych ultracienkich modeli z układami x86. Może więc oznaczać w dalszej perspektywie kres dominacji Intela na rynku PC.

Laptopy z ARM określane przez Microsoft i Qualcomma hasłem "always-connected PC" obok długiej pracy na baterii cechuje gigabitowa łączność LTE, dostępna w standardzie.