Dostawy notebooków w III kw. 2022 r. zmniejszyły się o 15 proc. r/r., do 56,1 mln szt. Idzie w dół popyt zarówno na modele konsumenckie, jak i biznesowe – według Strategy Analytics.

To kolejny kwartał na wyraźnym minusie. Skala spadku okazała się taka sama, jak w II kw. 2022 r. (-15 proc. r/r, 55,5 mln szt.).

Analitycy spodziewają się kontynuacji marnej w porównaniu z ub.r. sprzedaży w okresie świątecznych zakupów jak i początku 2023 r.

Pozytywna wiadomość jest taka, że segment komercyjny nadal osiąga lepsze wyniki w przypadku większości producentów w porównaniu z poziomem sprzed pandemii.

Za to popyt na chromebooki, kupowane głównie do edukacji, jest cieniem tego, co było widać rok temu (spadek o 51 proc. r/r w kw. I-III 2022).

Apple był jedynym w pierwszej siódemce producentów, który odnotował wzrost dostaw w III kw. br. (+26 proc. r/r). Jest to według raportu efekt tego, że koncern zrealizował zaległe zamówienia, które obejmowały głównie wymianę sprzętu na nowsze modele. Do tego MacBooki z nowym chipsetem M2 pociągnęły sprzedaż.

Lider Lenovo miał spadek sprzedaży na poziomie średniej dla rynku, natomiast trzeci Dell nadal jest bliski przeskoczenia HP, a w III kw. nawet nieznacznie zmniejszył dystans.