Nokia zarzuca amerykańskiemu producentowi naruszenie 40 patentów, które jej zdaniem Apple bezprawnie wykorzystał w iPhone’ach. Dotyczą m.in. panelu użytkownika, wyświetlacza, anten, procesorów i oprogramowania. Nokia złożyła pozwy w sądach 11 krajów, w tym w USA i Niemczech.

Spór trwa od czasu zawarcia umowy licencyjnej między Nokią a Apple’m w 2011 r.. Jak dotąd amerykańska firma odrzucała wszelkie roszczenia, dotyczące stosowania rozwiązań opartych na patentach Nokii m.in. w iPhone’ach. Szef biznesu patentowego Nokii, Ilkka Rahnasto, twierdzi, że po latach pertraktacji, które nie doprowadziły do porozumienia, nadszedł czas by firma upomniała się o swoje prawa.

“Nasze inwestycje w badania i rozwój zaowocowały stworzeniem wielu fundamentalnych technologii, stosowanych we współczesnych urządzeniach mobilnych, w tym w produktach Apple’a” – twierdzi Rahnasto.

Finowie posiadają największe portfolio patentów, które mają zastosowanie w smartfonach, tabletach i laptopach. Dodatkowo te zasoby wzbogaciły się po przejęciu Alcatel-Lucent.