Niepomyślne wiatry na rynku smartfonów
Szereg czynników pociągnęło w dół sprzedaż w I kw. 2022 r. Lider utrzymał jednak pozycję z ub.r.
Chińscy producenci nadal borykają się z ograniczeniami podaży w segmencie low-end – wynika z analizy.
Rynek smartfonów w I kw. 2022 r. cierpiał z powodu różnych problemów, takich jak kolejna fala pandemii Covid-19 w Azji w różnych regionach, wojna Rosji z Ukrainą i coraz wyższa inflacja – wynika z analizy Canalys. Zakupom nie sprzyjały więc niekorzystne warunkami gospodarcze. Do tego doszedł słaby sezonowy popyt w pierwszym kwartale. W rezultacie dostawy spadły o 11 proc. r/r.
Producenci muszą szybko reagować
„Producenci stoją w obliczu dużej niepewności z powodu wojny rosyjsko-ukraińskiej, lockdownów w Chinach i zagrożenia inflacją. Muszą przygotować się do szybkiego reagowania na pojawiające się możliwości i ryzyka, jednocześnie koncentrując się na swoich długoterminowych planach strategicznych” – uważa Nicole Peng, wiceprezes Canalys.
Poprawi się dostępność komponentów
„Dobrą wiadomością jest to, że bolesne niedobory komponentów mogą poprawić się szybciej niż oczekiwano, co z pewnością pomoże złagodzić presję kosztową” – dodaje wiceprezes.
Największe marki poszerzają portfolio
Pomimo niepewności na światowym rynku, najwięksi markowi producenci poszerzyli portfolio urządzeń na 2022 r. Przykładem jest Apple, który nowym modelem SE walczy o większe udziały w środkowym segmencie.
Z kolei Samsung przyspieszył produkcję serii A, aby agresywnie konkurować na środkowej i niższej półce, jednocześnie odświeżając portfolio na 2022 r., w tym swoją flagową serię. Koncern utrzymał pozycję numer 1 na światowym rynku w I kw. br.
Chińskie firmy mają problem z podażą
Z kolei chińscy dostawcy nadal borykają się z ograniczeniami podaży w segmencie low-end, a ich globalną ekspansję hamuje spowolnienie na ich rodzimym rynku.
Najwięksi dostawcy na światowym rynku smartfonów – dane wstępne za I kw. 2022 r.
Podobne aktualności
7 mln zł na smartfony, routery i modemy dla armii
Siły zbrojne w przetargu zamawiają 2 tys. smartfonów oraz 800 modemów i routerów.
54 proc. partnerów spodziewa się wzrostu sprzedaży PC w II poł. 2024 roku
"W następnych 12 miesiącach zapowiada się dalszy silny wzrost" - twierdzi analityk.
Samsung: 4-krotny wzrost zysku, jednak poniżej oczekiwań
"Chcielibyśmy Was przeprosić. Wyniki nie spełniły oczekiwań rynku" - napisał wiceprezes korporacji.