Zapowiedziano kolejne przejęcie dotyczące partnera SAP-a w Polsce. Grupa All for One przejmie większość udziałów w SNP Poland (wcześniej pod nazwą BCC). To część strategicznej przebudowy niemieckiej grupy SNP (Schneider-Neureither & Partner).

Rusza restrukturyzacja SNP

Decyzja o zbyciu spółki z wielkopolskich Złotnik zapadła w miesiąc po objęciu sterów grupy SNP przez nowego CEO, jakim jest Michael Eberhardt, dotychczasowy dyrektor operacyjny. Uruchomił restrukturyzację grupy, której celem jest większa koncentracja na biznesie software’owym. Konsulting będzie miał mniejsze znaczenie, a właśnie w nim specjalizuje się polska firma. To będzie spora zmiana dla grupy, bo polski oddział zatrudnia około jednej czwartej fachowców SNP.

Polska spółka ma wzmocnić międzynarodową grupę

Przejęcie spółki w Polsce przez All for One ma nastąpić w I kw. 2021 r. Nowy właściciel obejmie 51 proc. udziałów, z opcją zakupu reszty po 2023 r. Liczy, że przejęcie kontroli nad firmą w Polsce spowoduje jeszcze ściślejszą współpracę w zakresie konwersji SAP S/4HANA między obiema firmami. Przejęcie dawnego BCC ma też umożliwić All for One Group wzmocnienie międzynarodowej działalności w zakresie projektów i usług.

Będzie więcej konwersji SAP S4/HANA

„Chcemy, aby SNP Poland wspierało All for One Group w jej rozwoju. Przede wszystkim dzięki swojemu doświadczeniu we wdrażaniu technicznych konwersji SAP S/4HANA, których będziemy coraz bardziej potrzebować dla naszej dużej bazy klientów SAP w nadchodzących latach, ale także podczas realizacji dużych międzynarodowych projektów, które odgrywają coraz większą rolę w naszej grupie” – deklaruje grupa, licząc na ok. 400-osobowy zespół ekspertów polskiej spółki i jej wieloletnie doświadczenie na rynku.

All for One rocznie generuje ok. 370 mln euro obrotów. Posiada 26 oddziałów. Należy do założycieli UnitedVAR, globalnej sieci partnerów SAP-a. Oprócz rozwiązań niemieckiego koncernu specjalizuje się m.in. w usługach zarządzanych chmurą Microsoftu.

25 lat na rynku

SNP Poland jest firmą konsultingową, specjalizującą się w usługach SAP, outsourcingu IT i rozwoju oprogramowania. Działa od 1995 r., najpierw pod nazwą BCC, a od 2018 r. jako SNP Poland. Zatrudnia ok. 400 ekspertów, zrealizowała ponad 2 tys. projektów SAP, wspierała wdrożenia w ponad 50 krajach, zawarła ponad 200 kontraktów serwisowych i outsourcingowych.

Większa sprzedaż, niższa rentowność

W 2019 r. SNP Poland osiągnęła 110,2 mln zł przychodów, o 10 proc. więcej niż przed rokiem. Poprawiła się zarówno sprzedaż usług (ok. 11 proc.), głównie dzięki konsultingowi, jak i produktów IT i licencji (ok. 7 proc.). Ponad dwukrotnie wzrosły przychody powiązane, co wyjaśniono m.in. korzyściami ze współpracy w ramach grupy SNP.

Zysk wyniósł 2,7 mln zł. Rentowność spadła z 4,3 proc. w 2018 do 2,5 proc. w 2019 r. Jako główne powody spółka wskazuje wzrost usług obcych, wynagrodzeń i ubezpieczeń społecznych spowodowany przeprowadzonym wdrożeniem systemu SAP S/3 i SAP S/4 HANA oraz powiększeniem kadry związanym z rozwojem działu BLT.

Zakup SNP w Polsce to kolejne przejęcie lokalnego partnera SAP-a. KBJ obejmie większość udziałów w Roemer & Szczepkowski Group. Umowę w tej sprawie zawarto w minionym tygodniu.