Niemiecki federalny urząd ds. cyberbezpieczeństwa (BSI) ostrzegł przed używaniem oprogramowania marki Kaspersky. Uważa, że może ono zostać użyte do cyberataków i szpiegowania. Alert jest związany z wojną na Ukrainie i związanym z tym zagrożeniem cybernetycznym ze strony Rosji.

Jak uzasadnia BSI, oprogramowanie antywirusowe pozwala na stałe, szyfrowane i niekontrolowane połączenie z serwerami producenta. Dlatego zaufanie do takiej firmy i przekonanie o jej niezależności to podstawa stosowania takiego software’u – zdaniem państwowego urzędu.

W ocenie BSI istnieje ryzyko, że rosyjski producent może sam przeprowadzić ataki, zostanie do tego zmuszony albo nawet bez swojej wiedzy stanie się narzędziem działań wymierzonych w swoich klientów.

Z powodu zagrożenia urząd zaleca niezwłoczną wymianę oprogramowania Kaspersky’ego na inne narzędzia cyberochrony. Dotyczy to zwłaszcza jednostek związanych z bezpieczeństwem i podmiotów infrastruktury krytycznej.

Kaspersky: nie mamy nic wspólnego z rosyjskim rządem

Kaspersky komentując ostrzeżenie zarzuca BSI, że kieruje się politycznymi motywami, a nie techniczną oceną produktów. Zapewnia, że jest prywatną firmą i nie ma nic wspólnego z rosyjskimi czy innymi władzami. Firma zadeklarowała gotowość współpracy z niemieckim urzędem i jego odpowiednikami w innych krajach w celu wyjaśnienia wątpliwości.

Dane klientów są w Szwajcarii

Kaspersky zapewnił niedawno, że sankcje nałożone na Rosję pozostały bez wpływu na działalność firmy.

Rosyjski producent musiał kilka lat temu zmierzyć się z zarzutami szpiegostwa, o które podejrzewała go administracja USA (według Kaspersky’ego – bezpodstawnie). Na ryzyko używania antywirusów tej marki w administracji zwróciła uwagę także Komisja Europejska, jak również m.in. brytyjskie, holenderskie, litewskie i węgierskie władze.

Aby rozwiać podejrzenia, w 2018 r. producent uruchomił w Szwajcarii ośrodki data center, w których przetwarzane są dane m.in. europejskich klientów. Co ciekawe, szwajcarski urząd ds. cyberbezpieczeństwa nie podziela niepokoju niemieckiego regulatora, gdyż nie ma sygnałów o nadużyciach związanych z korzystaniem z Kaspersky’ego.

Kaspersky zakazany na Allegro
Od 14 marca br. Allegro wprowadziło zakaz handlu na platformie produktami rosyjskich i białoruskich firm. Na liście zbanowanych marek jest również Kaspersky. Nowych ofert z blokowanymi produktami nie można już wystawić, pozostały jeszcze te rozpoczęte przed 14 marca, ale nie zostaną one wznowione.