Amerykańscy dostawcy usług chmurowych — Amazon, Google, Meta i Microsoft — zwiększyli nakłady inwestycyjne na centra danych o 45 proc. w II kw. 2022 r. – według Dell’Oro Group. Czterech gigantów planuje uruchomić usługi w ponad 30 nowych regionach w tym roku. W efekcie wydatki na rynku w II kw. osiągnęły najwyższy wzrost od ponad trzech lat.

Firmy zaciskają pasa albo nie mogą doczekać się sprzętu

Podczas gdy hiperskalerzy nie skąpią miliardów na infrastrukturę, przewiduje się ograniczenie wydatków na data center przez część chińskich i amerykańskich dostawców usług w chmurze, a także przez przedsiębiorstwa w niektórych branżach.

„Niektórzy klienci korporacyjni opóźniają zakupy w centrach danych ze względu na rosnącą niepewność gospodarczą, a inni nadal borykają się z ciągłymi wyzwaniami związanymi z dostawami” – twierdzi Baron Fung, dyrektor ds. badań w Dell’Oro Group.

W 2023 r. inwestycje wyhamują

Jednak dwucyfrowy wzrost średnich cen sprzedaży serwerów po przejściu na nową architekturę i wyższe koszty łańcucha dostaw napędzały wzrost przychodów w tym kwartale” – dodaje dyrektor.

Przewiduje się, że zaległości w dostawach i wyższe ceny sprzętu zwiększą wydatki na centra danych w drugiej połowie 2022 r., natomiast w 2023 r. wzrost nakładów inwestycyjnych na centra danych ulegnie spowolnieniu we wszystkich segmentach.