Podaż półprzewodników w I kw. 2022 r. będzie w przybliżeniu taka sama, jak w IV kw. 2021 r. – uważa TrendForce.

Na pierwszy rzut oka nie jest to najlepsza wiadomość, ale widać też jaśniejszą stronę medalu. Ponieważ w pierwszym kwartale tradycyjnie można spodziewać się zmniejszenia popytu na niektóre urządzenia, producenci będą pod mniejszą presją, by gromadzić zapasy podzespołów.

40 – 50 tygodni czasu na dostawy

Jeśli chodzi o serwery, cykl dostaw układów FPGA (Field-Programmable Gate Array) wynosi obecnie najwyżej 50 tygodni, podczas gdy cykl dostarczania czipów LAN znacznie się poprawił, z ponad 50 tygodni do ok. 40 tygodni – ustalili analitycy.

Jednak wzrost zamówień spowodowany niepewnością pandemii, w połączeniu z nadrabianiem zaległości w dostawach serwerów spowodował, że ​​producenci ODM dostarczający komponenty w technologii SMT pracują pełną parą.

Przyspieszyło to konsumpcję układów scalonych, takich jak FPGA i PMIC, ale nadal istnieje zapotrzebowanie na dodatkowe zamówienia na FPGA, PMIC i MOSFET – ustalili analitycy.

Może być problem z produkcją płyt głównych do serwerów

W rezultacie produkcja płyt głównych do serwerów w przyszłości może napotkać problemy – uważa TrendForce.

Co istotne, biorąc za przykład serwer L6 ustalono, że jego skala produkcji w I kw. 2022 r. będzie mniej więcej taka sama jak w poprzednim kwartale. Jednak dostawy całych serwerów będą niższe o ok. 8 proc. kw/kw.

Smartfony z 4G mogą odczuć braki

Jeśli chodzi o telefony komórkowe, niedobory materiałów stopniowo zmniejszały się od II poł. 2021 r. To m.in. efekt tego, że markowi producenci mogą dostosowywać specyfikacje urządzeń i konfiguracje do dostępnych materiałów.

Jak ustalono, obecnie podaż czterech komponentów pozostaje stosunkowo niewielka. Wśród nich znaczący wpływ na rynek mają 4G SoC (30-40 tygodni czasu na dostawy) oraz układy scalone wyświetlaczy – OLED DDIC/Touch IC (20-22 tygodnie).

Te pierwsze wpłyną na marki, które koncentrują się na sprzedaży telefonów 4G. Na tę drugą wpływ ma oligopolistyczna struktura rynku i dostosowanie zdolności wytwarzania komponentów. W związku z tym są pogłoski o niedostatecznej podaży – twierdzi TrendForce.

Telefony łatwiej dostosować do rynku niedoborów

Dostawy pozostałych dwóch układów, jak PMIC i czujników A+G, pozostają napięte, ale ryzyko niedoboru można w dużej mierze ograniczyć poprzez wymianę materiałów na alternatywne lub dostosowanie specyfikacji i konfiguracji.

Producja smartfonów spadnie o 13 proc.

Jeśli chodzi o produkcję smartfonów, łańcuch dostaw w I kw. 2022 r. zasadniczo utrzyma wyniki z poprzedniego kwartału – uważa TrendForce.

Jednak ze względu na rozczarowujący popyt świąteczny pod koniec 2021 r., markowi vendorzy muszą dostosowywać poziom rozproszonych zapasów gotowych produktów. W połączeniu z niepewnością spowodowaną zakłóceniami pandemicznymi, szacuje się, że produkcja smartfonów w I kw. 2022 r. spadnie o około 13 proc. kw/kw.

Komputery nieźle sobie poradzą

W przypadku komputerów stacjonarnych i laptopów, począwszy od listopada 2021 r., niedobory materiałów zostały częściowo zniwelowane. W związku z tym wolumen dostaw PC z firm ODM w IV kw. 2021 r. został zrewidowany w górę. – twierdzi TrendForce.

W porównaniu z telefonami komórkowymi i całymi serwerami wpływ niedostatecznej podaży materiałów na końcowe urządzenia PC jest stosunkowo niewielki.

Dostawy notebooków spadną tylko o 5 proc. w I kw. 2022 r.

Wyjątkiem są kontrolery SSD PCIe 3.0, gdzie cykl dostaw wydłużył się do ok. 8-12 tygodni. Ich ograniczona dostępność wynika z opóźnień w przejściu na nową platformę Intela.

Jednak dobra wiadomość jest taka, że w przypadku pozostałych układów scalonych do produkcji PC (typu C, WiFi i PMIC) czasy dostępności stopniowo się zmniejszają.

TrendForce spodziewa się, że wraz z przywróceniem ogólnej stabilności łańcucha dostaw, dostawy notebooków od firm ODM w I kw. 2022 r. zmniejszą się tylko o 5,1 proc. kw/kw.