Liczba firm doświadczających pięciu lub więcej naruszeń wzrosła o 53 proc. w latach 2021-2022 – według raportu Fortinetu „2023 Cybersecurity Skills Gap”.

Jedną z przyczyn jest brak ludzi w zespołach ds. cyberbezpieczeństwa, a ci co pracują są przeciążeni i działają pod presją.

Z powodu wakatów i niedoboru umiejętności w obszarze bezpieczeństwa cyfrowego 68 proc. firm uważa, że jest narażona na dodatkowe zagrożenia.  

W nowych danych widać skutki braku fachowców: 84 proc. podmiotów doświadczyło jednego lub więcej włamań do systemów IT w ciągu ostatnich 12 miesięcy. To o 80 proc. więcej w porównaniu z ub.r.

Więcej przedsiębiorstw ucierpiało finansowo – prawie 50 proc. ankietowanych doświadczyło w ciągu ostatnich 12 miesięcy naruszeń, których usunięcie kosztowało więcej niż 1 mln dol. (w ub.r. 38 proc.).

Co gorsza, większość – 65 proc. firm – spodziewa się, że liczba cyberataków wzrośnie w ciągu najbliższych 12 miesięcy, co dodatkowo potęguje potrzebę obsadzenia najważniejszych stanowisk ds. cyberbezpieczeństwa.

83 proc. zarządów chce fachowców od bezpieczeństwa

Luka kompetencyjna stała się nie tylko bolączką jednostek IT przedsiębiorstw, ale też głównym problemem dla zarządów. Co ciekawe, szefowie zdają sobie sprawę z wagi tego wyzwania.

Otóż według raportu zarządy w ponad 90 proc. firm interesują się stosowanymi w firmie sposobami cyberochrony. Aż 83 proc. jest za zatrudnieniem większej liczby ludzi od bezpieczeństwa IT.

Pracodawcy chcą widzieć certyfikaty

Z badania wynika, że certyfikaty są coraz bardziej pożądane przez pracodawców – 90 proc. szefów firm woli zatrudniać osoby z certyfikatami IT (81 proc. w ub.r.), także 90 proc. zapewnia, że zapłaciłoby pracownikowi za uzyskanie certyfikatu z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Pragnienia prezesów niekoniecznie da się zrealizować – 70 proc. stwierdziło, że trudno jest znaleźć kandydatów z certyfikatami.

Ponad 80 proc. liderów uważa, że ich przedsiębiorstwo skorzystałoby z certyfikacji w zakresie cyfrowego bezpieczeństwa, a 95 proc. doświadczyło pozytywnych rezultatów certyfikacji swojego zespołu lub siebie samych.

Szacuje się, że na świecie potrzeba 3,4 miliona profesjonalistów, aby zlikwidować lukę kompetencyjną w zakresie cyberbezpieczeństwa.