UOKiK prześwietli bestcena.pl i dragonist.pl. Przeanalizuje regulaminy i zasady działania tych sklepów internetowych – zapowiedział nowy prezes urzędu, Tomasz Chróstny.

UOKiK reaguje w ten sposób na skargi, jakie otrzymuje na obu detalistów. Podaje, że "dotyczą stosowania niedozwolonych postanowień umownych oraz możliwości wprowadzania w błąd co do charakteru zawieranej umowy – czyli wynajęcia sprzętu, a nie sprzedaży."

Dragonist.pl: wynajem ze Słowacji

O problemie jest już głośno, przynajmniej w przypadku bestcena.pl. Otóż przy okazji problemów ze skarbówką i blokadą kont e-sklepu szerzej mówiło się o tym, że detalista nie sprzedawał, lecz wynajmował telefony, przynajmniej w przypadku tzw. oferty genius.

Zapisy dotyczące najmu sprzętu można znaleźć także na dragonist.pl. Otóż w zasadniczej części regulaminu e-sklepu stwierdzono, że sprzedawcą i administratorem jest zarejestrowana w Wielkiej Brytanii spółka Now Mobile LTD. Jeden z punktów mówi jednak o tym, że sklep "realizuje także umowy zawierane na odległość przez osoby trzecie", odsyłając przy tym do ogólnych warunków, gdzie stwierdzono, że chodzi o wynajem sprzętu. Stroną jest w tym układzie zarejestrowana w USA spółka Kulm LLC. "Leasingodawcą", "wynajmującym", określono słowacki oddział amerykańskiej firmy, a konsumenta "leasingobiorcą", "najemcą", "usługobiorcą".

"Stosunek prawny utworzony na podstawie niniejszych OWH (ogólnych warunków handlowych) i związany z czynnościami prawnymi to stosunek najmu." – poinformowano w załączniku do regulaminu.

Komentarze – ostrzeżenia klientów o wynajmie na dragonist.pl pojawiły się również w sieci.

Według UOKiK konsumenci skarżą się na oba sklepy, które mogą w niedostatecznie czytelny sposób informować o charakterze zawieranej z konsumentem umowy  – czy jest to sprzedaż, czy najem sprzętu elektronicznego.

UOKiK zauważa, że problemy może powodować to, że nie wiadomo m.in. jak zachowa się firma wynajmująca, gdy sprzęt zostanie uszkodzony lub skradziony. Czujność powinny wzbudzić informacje o tym, że konsument staje się np. „najemcą” telefonu lub płaci „czynsz”, a nie kupuje produkt.