Netflix zapowiedział otwarcie w Polsce centrum inżynieryjnego. Na początek zespół będzie liczył kilkudziesięciu specjalistów, głównie developerów oprogramowania, którzy będą pracować nad rozwiązaniami serwisu. M.in. będą mieli wpływ na produkcje filmowe koncernu, takie jak Wiedźmin – wynika z zapowiedzi.

Ogłoszenie inwestycji następuje miesiąc po tym, jak do Polski przyjechał założyciel Netflixa, Reed Hastings. Na początku grudnia ub.r. przyjął go prezydent Andrzej Duda. Według oficjalnego komunikatu rozmawiano m.in. na temat dotychczasowych osiągnięć i inwestycji firmy na polskim rynku.

W 2022 r. Netflix zainwestował ok. 400 mln zł w produkcje powstające w naszym kraju (dotąd w Polsce powstało ponad 30 filmów i seriali). We wrześniu 2022 r. w Warszawie otwarto regionalne biuro korporacji na Europę Środkowo – Wschodnią.

W 2022 r. po dwóch kwartałach spadku liczby subskrybentów (-0,2 mln w I kw., -1 mln w II kw.), w III kw. 2022 r. Netlix odrobił stratę z nawiązką, powiększając ich grono o 2,4 mln (do 223 mln globalnie).

Tym niemniej tempo powiększania się liczby widzów serwisu wyraźnie spadło w porównaniu z czasem pandemii (+4,4 mln subskrypcji w III kw. 2021 r.). Za III kw. 2022 r. Netflix miał 1,4 mld dol. zysku netto i 7,9 mld dol. przychodów.

W 2020 r. zdaniem analityka Citi Jasona Bazineta Netlix stracił ok. 6 mld dol. przychodów w ciągu roku z powodu współdzielenia kont.

Na IV kw. 2022 r. spodziewano się dołączenia 4,5 mln subskrybentów, których miały przyciągnąć nowe niskokosztowe plany (jednak rok wcześniej, w IV kw. 2021 r. doszło 8,3 mln subskrypcji). Według przewidywań firmy przychody po stałych kursach walut za IV kw. miały zwiększyć się o 9 proc. r/r, do 7,8 mld dol.