Aż 59 proc. menedżerów wyższego szczebla spodziewa się recesji w nadchodzących 12 miesiącach. Co więcej, prawie 30 proc. spośród tych, którzy wierzą w taki scenariusz, twierdzi również, że recesja już jest. Kolejne 26 proc. wygląda jej rozpoczęcia niebawem, bo jeszcze w 2022 r. – według badania IDC.

Jeszcze większy pesymizm wyróżnia szefów z krajów EMEA – prawie trzy czwarte pytanych spodziewa się recesji w nadchodzącym roku. Jednak niekoniecznie zaraz. Mniej więcej połowa ocenia, że rozpocznie się ona dopiero w 2023 r.

Pesymizm nie dziwi

„Biorąc pod uwagę wiele czynników przyczyniających się do wolniejszego wzrostu – inflacja, rosnące stopy procentowe, problemy z łańcuchem dostaw, potencjalny kryzys energetyczny w Europie i konflikt na Ukrainie – nie dziwi fakt, że większość dyrektorów uważa, że ​​recesja jest nieuchronna” – komentuje Tony Olvet, wiceprezes w IDC.

Firmy potrzebują teraz strategii cyfrowej

„CEO w szczególności muszą prowadzić swoje organizacje przez okresy spowolnienia gospodarczego, nie tracąc z oczu długoterminowych celów rozwoju, a dla zdecydowanej większości dyrektorów generalnych wymaga to strategii cyfrowej” – dodaje wiceprezes IDC.

Spowolnienie na rok lub dłużej

Jeśli chodzi o czas trwania, dwie trzecie respondentów globalnie uważa, że ​​recesja potrwa rok lub dłużej. Opinię tę podziela większość szefów w regionie EMEA oraz w Azji. Amerykanie wykazują więcej optymizmu. Liderzy zza oceanu są w przeważającej części przekonani, że recesja zakończy się po dwóch, najwyżej trzech kwartałach.

Chcą podnieść budżety IT

Pomimo przewidywań spowolnienia, ponad jedna trzecia ankietowanych menedżerów przewiduje zwiększenie swoich budżetów IT.

Co istotne, takie deklaracje najczęściej składają respondenci z regionu EMEA – aż dwie trzecie spodziewała się wzrostu budżetu IT w czasie recesji, podczas gdy w USA i Azji jedynie jedna czwarta liderów jest gotowa sięgnąć głębiej do kieszeni.

Przedstawicielka IDC radzi menedżerom wyciągać wnioski z przeszłości i nie skąpić na IT.

„W 2020 r. widzieliśmy organizacje, które zainwestowały w technologię i cyfrowe modele biznesowe. Wychodzą z pandemii przed swoimi konkurentami. Inwestowanie w technologię przed spowolnieniem gospodarczym może pomóc odkryć nieefektywność procesów i zwiększyć elastyczność biznesową, przygotowując organizację na ryzyko na rynku” – twierdzi Teodora Siman, kierownik ds. badań w IDC.

Innymi słowy, mimo że szefowie mają teraz większą ochotę na cięcie kosztów, w czasie kryzysu rozsądniej jest dla nich jeszcze zwiększyć inwestycje w IT.