Proofpoint zostanie przejęty przez firmę private equity Thoma Bravo za 12,3 mld dol. Wartość transakcji przebija dotychczasowy rekord – zakup części Symanteca przez Broadcom w 2019 r. za 10,7 mld dol. Finalizacja jest spodziewana w III kw. 2021 r.

Proofpoint, firma z Doliny Krzemowej, dzięki przejeciu przez finansowego giganta liczy na operacyjną elastyczność jak i zasoby potrzebne do dalszego rozwoju.

Transakcja obejmuje 45-dniowy okres „go-shop”, który pozwala zarządowi Proofpointa zakończyć proponowane przejęcie przez Thoma Bravo i przedstawić lepszą ofertę od konkurenta, jeśli nastąpi to do 9 czerwca.

W I kw. 2021 r. Proofpoiont odnotował wzrost przychodów o 15 proc., do 287,8 mln dol. Miał natomiast ponad -45 mln dol. straty, choć to mniej niż przed rokiem (blisko -67 mln dol.).

Jak firma zbudowała (mega) wartość

Proofpoint zaczynał od bezpieczeństwa poczty elektronicznej, który pozostaje kluczowym biznesem, a jego znaczenie ostatnio wzrosło w czasach nasilających się ataków i prób włamań poprzez e-mail.

Ponadto stopnio Proofpoint poszerzał działalność na inne dziedziny poprzez przejęcia, stawiając na zyskujący na znaczeniu model chmurowy i usługowy.

Długa lista zakupów

W ostatnich 3 latach firma za setki tysięcy dolarów ruszyła na duże zakupy: przejęła specjalistę MSSP InteliSecure, dostawcę platformy do zarządzania zagrożeniami wewnętrznymi ObserveIT, Meta Networks do ochrony użytkowników, aplikacji i danych, firmę zajmującą się zwalczaniem phishingu, Wombat Security Technologies oraz Weblife.io do bezpiecznego przeglądania www.

Przybyli fachowcy ds. partnerów

Ponadto Proofpoint w ostatnim czasie inwestował w specjalistów od kanału sprzedaży – ściągnął byłego lidera ds. partnerów w Bitdefender i Fortinecie, Joe Sykorę, mianując go szefem globalnego kanału sprzedaży. Zaangażował także byłego szefa kanału Bitdefendera w Ameryce Północnej, jako dyrektora sprzedaży kanałowej.

Thoma Bravo zdecydował się więc na mega transakcję po tym, jak Proofpoint w krótkim czasie przejął szereg innych biznesów i wzmocnił kadrę menedżerską.

W jednym portfelu z Sophosem, Barracudą, Impervą…

Thoma Bravo to firma inwestycyjna, która gromadzi w portfelu dostawców rozwiązań cyberbezpieczeństwa. W 2019 r. za 3,8 mld dol. kupiła Sophos, a w 2018 r. Barracuda Networks za 1,6 mld dol., Imperva za 2,1 mld dol., Veracode za 950 mln dol. oraz LogRhythm (za nieujawnioną kwotę). Firma private equity kupiła również pakiet kontrolny w Centrify w 2018 r.