Dostawy procesorów graficznych w III kw. 2022 r. odnotowały rekordowy spadek: – 25,1 proc. rok do roku, To największy dołek od recesji w 2009 r. – według Jon Peddie Research.

Dane dotyczą procesorów graficznych wszystkich typów. W przypadku GPU do komputerów dołek r/r wyniósł 19 proc. r/r (75,5 mln szt.). Grafiki do komputerów stacjonarnych były na minusie 15,4 proc., a do notebooków aż 30 proc.

W ujęciu kw./kw., czyli wobec II kw. 2022 r., spadek na wszystkich rodzajach GPU wyniósł 10,3 proc.

GPU barometrem sytuacji na rynku

Załamanie rynku przed okresem świątecznych zakupów jest niezwykłe, bo trzeci kwartał charakteryzuje się zazwyczaj najsilniejszym wzrostem w porównaniu z poprzednim kwartałem. Średnia 10-letnia to +5,3 proc. kw./kw.

Jak zauważają analitycy, procesory graficzne należą do najważniejszych wskaźników sytuacji na rynku, ponieważ są instalowane w urządzeniach, zanim producenci wyślą je do sprzedaży.

Najwięcej udziału w rynku od ostatniego kwartału straciło AMD: 8,5 proc., podczas gdy Nvidia 1,9 proc. Za to udział Intela wzrósł o 10,3 proc. Jeśli chodzi o ilość dostarczonych GPU w III kw. br. to wobec II kw. br. najmocniej poszło w dół AMD (-47,6 proc.).

Pozostałe dane również pokazują głębokie spadki. Rynek CPU do PC zmniejszył się o 5,7 proc. wobec II kw. 2022 r. oraz o 18,6 proc. rok do roku. Tymczasem liczba kart graficznych do komputerów stacjonarnych spadła aż o 33,5 proc. wobec II kw. 2022 r.

Jak dołek wyjaśniają dostawcy
Podają różne, choć czasem podobne przyczyny załamania koniunktury: odwrót od kopania kryptowalut, lockdowny i przestoje w Chinach, amerykańskie sankcje, sytuacja użytkowników podczas pandemii, efekt Osborne’a w AMD (klienci wstrzymują się z zakupami, czekając na nowe produkty), oczekiwanie na nowe karty graficzne przez graczy, inflacja i wyższe ceny kart, zmniejszanie zapasów.

Większość dostawców półprzewodników przewiduje spadek na następny kwartał, choć niewielki – średnio o -0,21 proc.

W ocenie Jona Peddie, szefa JPR, w IV kw. 2022 r. dostawy procesorów graficznych ponownie spadną, ale średnie ceny GPU wzrosną.

Rynek powinien odbić w długim terminie

Według prognozy JPR roczna stopa wzrostu na GPU wyniesie 2,8 proc. w latach 2022–2026, a liczba zainstalowanych jednostek osiągnie za 4 lata 3,138 mld. W ciągu najbliższych pięciu lat penetracja zewnętrznych procesorów graficznych w komputerach wzrośnie do 26 proc.