Ponad połowa (57 proc.) organizacji widzi duży problem w braku odpowiednich umiejętności w swoich zespołach IT. To utrudnia wdrażanie środowisk wielochmurowych – według raportu HashiCorp, amerykańskiej firmy IT.

Inne poważne przeszkody wskazane przez badanych, to obawa przed kosztami (51 proc.) i nieodpowiednim zabezpieczeniem chmury (47 proc.). 

Respondenci wiedzą, o czym mówią, bo 76 proc. z nich już korzysta z rozwiązań  wielochmurowych, a 86 proc. planuje taką inwestycję w ciągu najbliższych 2 lat.  

Chcą, ale nie mają specjalistów

Zatem firmy coraz chętniej decydują się na chmury od kilku dostawców. Niestety to, co je łączy w tej kwestii, to braki kadrowe i kompetencyjne. Po prostu organizacje nie mają odpowiednich specjalistów od cloud computingu.

Co interesujące, tylko jeden na trzy podmioty uzależnia tempo cyfryzacji od pandemii.  To świadczy o sporej świadomości firm, które już jakiś czas temu dojrzały do wdrożeń chmurowych. 

Z kolei badania TripWire potwierdzają, że dużą troską zespołów IT są problemy z bezpieczeństwem usług chmurowych. Jako główny problem wskazują wiele narzędzi do zarządzania chmurą (66 proc.) i różne podejście do ochrony cyfrowej przez różnych dostawców usług cloud (60 proc.). Aż 3/4 uważa, że nie należy polegać na oferowanych przez nich zabezpieczeniach. Blisko 60 proc. jest zdania, że ludzie odpowiedzialni za zarządzanie i zabezpieczenie infrastruktury powinni poprawić swoje kompetencje w tym zakresie.

Multicloud jest jednym z 5 najważniejszych trendów w zakresie przetwarzania danych według Forbesa. Główna zaleta tej strategii to większa elastyczność i brak uzależnienia się od jednego dostawcy. Multicloud daje też firmom możliwość wyboru najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań dla konkretnych obszarów. Jednocześnie stwarza jednak szereg nowych wyzwań dla klientów. 

Potrzebny jest plan

Problemem nie jest sam multicloud. Główne wyzwanie dla wielu organizacji, to nakreślenie planu działania całej infrastruktury w dłuższej perspektywie, a szczególnie zdefiniowanie niezbędnych zasobów i kosztów. Niezwykle istotne jest również bezpieczeństwo, które wraz ze wzrostem skomplikowania całej infrastruktury chmurowej może mieć swoje słabsze punkty. Ta złożoność może być wyzwaniem dla zespołów odpowiedzialnych za IT” – podsumowuje Rafał Ważny, Cloud Architect w Crayon.