Broadcom chce przejąć Qualcomma. Wartość oferty to co najmniej 103 mld dol. Zostanie złożona jeszcze w tym tygodniu – twierdzi Reuters. Obie firmy nie skomentowały tych doniesień. Broadcom jest obecnie wyceniany na nowojorskiej giełdzie na 107 mld dol., czyli jedno przedsiębiorstwo byłoby warte ponad 200 mld dol.

W razie połączenia z Qualcommem Broadcom stałby się jednym z największych globalnych firm informatycznych. Połączenie mogłoby również zwiększyć konkurencję dla Intela na rynku procesorów mobilnych. Oba koncerny wytwarzają czipy do sprzętu telekomunikacyjnego, ale ich oferta pokrywa się w niewielkim stopniu (w przypadku routerów). Qualcomm największe obroty generuje na procesorach, ale zarabia głównie na licencjach. Ponieważ firmy należą do największych w swojej branży, nie jest oczywista zgoda urzędów antymonopolowych, niezbędna do przeprowadzenia ewentualnej fuzji.

Broadcom zmaga się obecnie z finalizacją przejęcia Brocade'a. Chodzi przede wszystkim o biznes Fibre Channel SAN. Mimo że umowę w tej sprawie podpisano rok temu, transakcja nadal nie została zamknięta. Prześwietla ją amerykański urząd ds. inwestycji zagranicznych (CFIUS), a postępowanie przedłużono o kolejny termin. Strony przewidują jednak, że do końca listopada br. nastąpi ostateczny zakup (cena wynosi 5,9 mld dol.).
 
Qualcomm przejmuje natomiast swojego dużego konkurenta – holenderską firmę NPX za 47 mld dol. To dotychczas największa transakcja na rynku półprzewodników.

 

Aktualizacja (6.11):

Broadcom złożył ofertę wykupu Qualcomma poprzez wrogie przejęcie, oferując jego akcjonariuszom 60 dol. za akcję oraz dodatkowo 10 dol. w udziałach w Broadcomie. Daje to kwotę 103 mld dol. za 100 proc. udziałów w amerykańskim producencie procesorów. Łącznie z długami wartość przejęcia to 130 mld dol. Jeżeli dojdzie do zakupu na tych warunkach, będzie to największa transakcja w historii branży informatycznej.