Największe problemy z bezpieczeństwem sieci według specjalistów IT
Praca hybrydowa i chmura przysporzyły fachowcom w firmach nowych trosk.

Z raportu wynika, że przejście organizacji na rozwiązania chmurowe i multi-cloud nabiera tempa.
Zabezpieczenie dostępu użytkowników do aplikacji rozproszonych w środowiskach wielochmurowych to największe wyzwanie dotyczące sieci korporacyjnych 2023 r. Wskazało je 41 proc. badanych przez Cisco specjalistów ds. sieci w firmach.
Kolejnym sporym problemem okazuje się utrzymanie kompleksowego wglądu w wydajność i bezpieczeństwo sieci (37 proc.), ponieważ coraz więcej ruchu pochodzi lub kończy się poza granicami sieci korporacyjnej.
Do tego praca hybrydowa stanowi wyzwanie w zapewnieniu bezpiecznej łączności. Mimo że ostatnio pracownicy są zachęcani do powrotu do biur, to według raportu nadal ponad 40 proc. z nich pracuje zdalnie w pełnym wymiarze godzin lub w trybie hybrydowym, przez kilka dni w tygodniu.
Z tego powodu tradycyjne modele bezpieczeństwa stają się przestarzałe, powodując problemy dla specjalistów IT, przy czym ponad połowa z nich (51 proc.) podkreśla zagrożenia bezpieczeństwa płynące z rozwiązań w chmurze, a 39 proc. wskazuje wzrost liczby pracowników zdalnych jako główne wyzwania.
Kwestie te mogą być jeszcze większym wyzwaniem dla fachowców, ponieważ z raportu wynika, że przejście organizacji na rozwiązania chmurowe, w tym multi-cloud, nabiera tempa. Aż 78 proc. respondentów twierdzi, że ich organizacje planują hostować ponad 40 proc. swoich obciążeń w chmurze do 2025 r., co daje wzrost o 15 pp.
Rośnie również popularność rozwiązań wielochmurowych. Już 42 proc. specjalistów ds. chmury i sieci twierdzi, że bardziej elastyczne i skalowalne tworzenie aplikacji jest głównym powodem do korzystania z mutli-cloud.
—————————————————
Cisco 2023 Global Networking Trends Report opiera się na ankiecie przeprowadzonej wśród ponad 2,5 tys. decydentów IT z całego świata.
Podobne aktualności
Liderzy IT obawiają się nowych technologii, ale muszą je wdrażać
Aż 91 proc. szefów IT uważa nowe technologie za zagrożenie, jednak zdają sobie sprawę, że od ich wdrożenia zależy sukces firmy. Eksperci radzą, jak zmniejszyć ryzyko.
Największe przejęcie w historii Cisco. Za 28 mld dol.
"Razem staniemy się jedną z największych globalnych firm software'owych" - oznajmił CEO.
Cisco zwolni 350 pracowników w Dolinie Krzemowej
Priorytetem są inwestycje w transformację firmy, a nie oszczędności - zapewnia rzecznik.