Jeśli znaleźć doskonałe miejsce pracy, to przede wszystkim w firmie IT – wynika z nowego rankingu Great Place to Work dla Europy. Na 125 wyróżnionych przedsiębiorstw aż 38 proc. należy do sektora informatycznego.

Ranking powstał głównie w oparciu o wyniki ankiet przeprowadzonych wśród pracowników, w których uczestniczyło ponad 830 tys. osób. Około jeden trzeciej wagi dla finalnej noty ma ocena praktyk HR w danej firmie.

„Dynamiczny rozwój branży IT, konkurencyjny rynek pracy i konieczność przyciągania nowych talentów, powodowały, że firmy technologiczne konsekwentnie inwestowały w warunki i wyjątkową atmosferę pracy, co przekładało się na ich wyniki i pozycję w rankingach Great Place to Work” – komentuje organizacja.

Wyróżnienia przyznano w 4 kategoriach: 25 Najlepszych Międzynarodowych Miejsc Pracy, 30 Najlepszych Dużych Miejsc Pracy (w firmach zatrudniających 500 osób i więcej), 50 Najlepszych Średnich Miejsc Pracy (50-499 pracowników) oraz 20 Najlepszych Małych Miejsc Pracy (poniżej 50 pracowników).

Wśród firm międzynarodowych pierwsze miejsce po raz trzeci zajęło Salesforce, a na drugiej pozycji uplasowało się Cisco.

Jak twierdzi organizator, dzięki bardzo dobrym wynikom w polskiej edycji listy najlepszych miejsc pracy wśród europejskich liderów znaleźli się m.in. Cisco i SAS Institute.

Oto miejsca firm IT w europejskim zestawieniu Top 25 międzynarodowych korporacji:

1 Salesforce

2 Cisco

9 Cadence Design Systems (Szwecja)

11 SAS Institute

25 Indeed (Niemcy, Irlandia, Wielka Brytania)

Jest też polski akcent w europejskim zestawieniu – wśród dużych przedsiębiorstw na 15 miejscu uplasowało się Sii Polska. Pod względem wielkości zatrudnienia (ponad 4 tys. pracowników) w swojej kategorii firma w zasadzie nie ma konkurencji.

Trzej zwycięzcy

Zwycięzcą wśród firm dużych została duńska firma finansowa Sparekassen Kronjylland.

Wśród średnich przedsiębiorstw numerem 1 okazała się niemiecka firma PASCOE Naturmedizin, a w kategorii firm małych – reprezentant szwedzkiego sektora IT, spółka Regent.

Polska miała łącznie 9 reprezentantów na europejskiej liście najlepszych miejsc pracy.