Great Place to Work ogłosił tegoroczną listę najlepszych miejsc pracy na świecie – 25 laureatów tego rankingu zostało wybranych spośród 10 tys. firm, reprezentujących 19,8 mln pracowników w 106 krajach świata.

Numerem 1 w tym gronie okazał się DHL Express. Jednak w zestawieniu nie brakuje firm IT.

Polscy pracownicy docenili firmy z branży

Na 2 miejscu zestawienia Great Place to Work uplasowało się Cisco, do czego przyczyniła wysoka pozycja polskiego oddziału firmy w krajowym rankingu najlepszych miejsc pracy, gdzie było nr 2 wśród firm zatrudniających ponad 500 osób (w sumie załoga wysoko oceniła warunki pracy w koncernie w 22 krajach).

Polscy pracownicy mieli także swój wkład w osiągnięcie przez SAS Institute 13 miejsca w światowym rankingu (firmę wyróżniono w 19 krajach).

W światowym zestawieniu Great Place To Work na 25 firm znalazło się w sumie 8 międzynarodowych korporacji z sektora informatycznego:

2 Cisco (w tym Polska)
5 Salesforce
9 SAP SE
13 SAS Institute (w tym Polska)
17 Cadence
20 Mercado Libre
21 Adobe
23 Atlassian

Spółki z Polski reprezentowane są także w Hiltonie (3 miejsce), 3M (6), SC Johnson (7), Amgen (8), Novo Nordisk (18) oraz The Adecco Group (19).

Aby znaleźć się na liście World’s Best Workplaces, firmy musiały udowodnić, że są wyjątkowymi pracodawcami w skali świata. Warunkiem minimum jest obecność na co najmniej 5 listach najlepszych miejsc pracy w Azji, Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce, Ameryce Północnej lub Australii.

Ranking najlepszych miejsc pracy na świecie

Satysfakcja z pracy zwiększa zaangażowanie pracowników

Pozycja w rankingach zależy głównie od wyników ankiety pracowniczej. W tym roku aż 90 proc. osób zatrudnionych w firmach z listy najlepszych miejsc pracy na świecie zadeklarowało, że odczuwa dumę ze swojej pracy, uważa, że kierownictwo firmy działa uczciwie i etycznie oraz docenia wkład firmy w pomyślność lokalnej społeczności.

Jak komentuje organizator konkursu, satysfakcja z pracy i poczucie przynależności do firmy sprzyjają zaangażowaniu pracowników w poszukiwanie i tworzenie innowacyjnych rozwiązań, a innowacyjność przekłada się na utrzymanie przewagi rynkowej.

„Tegoroczni laureaci działając globalnie, potrafili umocnić swoją kulturę organizacyjną i zyskać jej akceptację ze strony pracowników we wszystkich krajach, w których są obecni. To prawdziwy wyczyn” – komentuje Michael C. Bush, dyrektor generalny Great Place to Work.

Wśród najlepszych miejsc pracy w Europie znalazły się również firmy IT z Polski.