Covid-19 zainfekował biznesy prawie połowy europejskich firm – otóż 49 proc. z nich odnotowało spadek przychodów lub zysków w ciągu ostatnich 12 miesięcy i w tym roku nie spodziewa się poprawy – według badania Accenture.

Tylko jedna trzecia (32 proc.) europejskich firm oczekuje wzrostu rentowności w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Upadające anioły

Według raportu do „upadających aniołów”, czyli firm które miały dobre wyniki finansowe przed pandemią, a w tym roku spodziewają się spadku przychodów lub zysków, można zakwalifikować jedną piątą przedsiębiorstw (19 proc.).

Przyszli liderzy

Nie wszystkie firmy mają tak marne perspektywy. Accenture wyróżnia grono „przyszłych liderów”, do których zaliczono przedsiębiorstwa przodujące zarówno pod względem cyfryzacji, jak i wdrożenia praktyk zrównoważonego rozwoju.

AI i chmura priorytetami inwestycji

Według badania 45 proc. europejskich przedsiębiorstw nadaje priorytetowe znaczenie inwestycjom zarówno w transformację cyfrową, jak i zrównoważony rozwój.

– 40 proc. europejskich respondentów planuje duże inwestycje w sztuczną inteligencję

– 37 proc. rozważa inwestycje w chmurę

– 31 proc. firm planuje skupić się na inwestycjach w modele biznesowe pozwalające na zrównoważony rozwój.

Innowacje i rozwój talentów

Liderzy podwójnej transformacji inwestują więcej w innowacje we wszystkich dziedzinach, przeznaczając ponad 10 proc. swoich rocznych przychodów na badania i rozwój. Pamiętają także o rozwoju talentów, kształcą i przekwalifikowują swoich pracowników. W ten sposób budują ekosystem bazujących na technologii modeli biznesowych, których motorem jest zrównoważony rozwój. Wiodące firmy już teraz generują ponad 10 proc. zysków z takich wysokoefektywnych modeli” – informuje Karol Mazurek, dyrektor zarządzający Accenture Strategy & Consulting.

Problemy i bariery

Jak zauważa Accenture, na poszczególnych etapach takiej transformacji mogą wystąpić różnego rodzaju bariery. Jednym z największych i najczęściej spotykanych wyzwań dla firmy, która już wkroczyła na tę ścieżkę rozwoju, jest określenie realnego modelu biznesowego skoncentrowanego wokół zrównoważonych procesów i produktów.

Kolejnym etapem jest uwolnienie zasobów inwestycyjnych w celu reorganizacji przedsiębiorstwa i szybkiego przejścia od projektów pilotażowych do realizowanych w całej firmie. Ten krok może okazać się szczególnym wyzwaniem dla ponad połowy (55 proc.) europejskich firm, które nie mają pewności, że osiągną swoje cele dotyczące wzrostu na 2021 r.

Badanie w raporcie „The European Double Up: A twin strategy that will strengthen competitiveness” miało formę ankiety, w której wzięło udział ponad 4 tys. członków kadry zarządzającej wyższego szczebla w 13 krajach (nie było wśród nich Polski) z 19 branż. Zostało przeprowadzone w listopadzie 2020 r. i objęło firmy o rocznych przychodach przekraczających 500 mln dol.