Rynek sieci dostępu radiowego (RAN – Radio Access Network) nadal boryka się z trudnościami po osiągnięciu szczytu w 2022 r. Wyniki w I kw. 2024 r. były wyjątkowo słabe, do czego przyczyniła się większość dostawców – twierdzi Dell’Oro Group.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że rynek RAN 2G–5G – obejmujący pasmo podstawowe oraz sprzęt i oprogramowanie (z wyłączeniem usług) – spadł od 15 do 30 proc. w I kw. 2024 r., co oznacza trzeci z rzędu kwartał dwucyfrowych spadków.

Najgłębszy dołek od 24 lat

„Monitorujemy rynek RAN od 2000 roku, a spadek, jaki nastąpił w pierwszym kwartale, był najgwałtowniejszy od tego czasu” – twierdzi Stefan Pongratz, wiceprezes i analityk w Dell’Oro Group.

„Trudno znaleźć pozytywne strony. Oprócz znanych wyzwań związanych z zasięgiem – gdy systemy komputerowe na zaawansowanych rynkach 5G stają się coraz bardziej wymagające, istnieją obecnie poważne obawy co do terminu zwiększenia przepustowości – biorąc pod uwagę obecny poziom wykorzystania sieci i tempo wzrostu ruchu danych” – zauważa Pongratz.

Projekcje wzrostu rynku RAN zostały skorygowane nieznacznie w dół w perspektywie krótkoterminowej. Obecnie przewiduje się spadek o 5–8 proc. w 2024 r.

Huawei w górę, Nokia w dół

Pięciu największych dostawców RAN pod względem przychodów to Huawei, Ericsson, Nokia, ZTE i Samsung. Ranking pozostaje stabilny, natomiast udziały vendorów zmieniają się. W I kw. br. poprawił się udział w przychodach Huawei, podczas gdy Nokia straciła w tym samym okresie.