Po raz drugi w swojej historii Microsoft zamknął kwartał na minusie. Dla porównania w II kw. ub.r. miał 4,5 mld dol. zysku. Przychody wyniosły 22,18 mld dol., o 5 proc. mniej niż rok wcześniej.

Potężna strata jest spowodowana przede wszystkim sięgającym 7,5 mld dol. odpisem związanym z obniżeniem wartości biznesu mobilnego przejętego od Nokii. To więcej, niż Microsoft wydał w zeszłym roku na zakup tego działu (7,2 mld dol.). Strata operacyjna sięgnęła 2,05 mld dol. Bez uwzględnienia odpisu zysk operacyjny Microsoftu w II kw. br. wyniósłby 6,39 mld dol., o 3 proc. mniej niż przed rokiem.

Wprawdzie w ciągu roku od przejęcia koncern zwiększył sprzedaż Lumii z 5,6 mln do 8,4 mln szt., jednak kupowane są przede wszystkim tanie, niskomarżowe modele. Ta działalność nadal generuje straty. Wysoki odpis na biznes mobilny nie jest zaskoczeniem po tym, jak CEO Microsoftu Satya Nadella zapowiedział nową strategię w tym biznesie oraz likwidację 7,8 tys. miejsc pracy. Koszty związane z restrukturyzacją mają wynieść kolejne 780 mln dol. Firma zamierza skoncentrować się na klientach biznesowych.

Dział mobilny nie jest jedynym, który pogorszył wynik Microsoftu. Przychody z licencji OEM Windowsa stopniały o 22 proc., a z licencji wolumenowych o 8 proc. Zarówno konsumenci jak i firmy kupują mniej sprzętu, najwyraźniej czekają na nowy system, choć wielu z nich otrzyma go za darmo. Zysk w II kw. obniżył także drogi dolar. Nadal szybko rosną natomiast przychody z usług w chmurze (są to głównie Office 365, Azure, Dynamics CRM Online), które niemal podwoiły się (+88 proc.) w porównaniu z II kw. ub.r. Wyniosły 8 mld dol. Do 2018 r. mają zwiększyć się do 20 mld dol. W ciągu minionego kwartału liczba subskrybentów konsumenckich wersji Office 365 wzrosła o 3 mln, do 15,2 mln. Przychody związane z Xboksem poszły w górę o 27 proc. Biznes związany z Bingiem urósł o 21 proc., ale Microsoft nie podał, czy jest dochodowy. Celem w nowym roku finansowym są natomiast zyski z tego działu.

W całym roku finansowym 2015 przychody Microsoftu wzrosły o 8 proc,, do 93,58 mld dol. Zysk netto wyniósł 12,19 mld dol. wobec 22 mld dol. rok wcześniej.