Tak mizernego wyniku na rynku procesorów do PC nie widziano od dekad. Jak informuje Tom’s Hardware, powołując się na dane Mercury Research, dostawy CPU w II kw. 2022 r. były najniższe od 28 lat, gdy Mercury Research zaczął badać ten rynek. Co więcej analitycy przypuszczają, że był to poziom najniższy od 1984 r. Powodem jest drastyczne cięcie zamówień przez producentów PC w obliczu wyhamowania popytu konsumenckiego i obaw przed recesją. Vendorzy postanowili zredukować swoje zapasy komponentów i sprzętu.

Według Digitimes zamówienia na niektóre komponenty w minionym kwartale ścięto nawet o 50 proc. Jak ustalił Strategy Analytics w II kw. 2022 r. dostawy notebooków na świecie spadły o 15 proc. r/r, a w ocenie Canalys w takiej samej skali na globalnym rynku PC (laptopy + desktopy).

Na mocno odchudzonym w II kw. br. rynku rekordy biło natomiast AMD. W segmencie CPU do notebooków osiągnęło już blisko 25 proc. globalnego udziału, a na desktopach bez mała 21 proc. – ustalił Mercury Research. W odwrocie był natomiast tracący udziały Intel.