Microsoft został najcenniejszą firmą świata – według rankingu EY. W porównaniu z zestawieniem sprzed roku koncern awansował z trzeciego miejsca, zwiększając swoją kapitalizację o 14 proc. (czyli 94 mld dol.), do 754 mld dol. Apple, poprzednio nr 1, stracił w ciągu roku na wartości 17 proc. i spadł na drugie miejsce (715 mld dol.). Dane dotyczą końca 2018 r.

Na trzecim miejscu jest Alphabet, macierzysty holding Google'a, który wyceniano pod koniec ub.r. na 685 mld dol. (-6 proc.).

Skandale z danymi najwyraźniej zniechęciły część inwestorów do Facebooka. Korporacja zarządzająca największym na świecie serwisem społecznościowym straciła na wartości aż 30 proc. wobec końca 2017 r. (nr 7, 359 mld dol.).

Najcenniejszą firmą spoza USA jest chińska grupa internetowa Tencent (miejsce 6, 381 mld dol.) oraz Alibaba (nr 9, 339 mld dol.).

W sumie w setce najdroższych koncernów jest 21 amerykańskich firm IT oraz internetowych, o łącznej wartości ok. 5 bln dol. Dla porównania z Europy są dwie firmy z branży, warte w sumie 205 mln dol.

Jak zauważa analityk, w Europie wciąż dominuje tradycyjny przemysł, podczas gdy w USA branża IT stała się wiodącym sektorem gospodarki. Przedsiębiorstwa takie jak Apple, Google i Microsoft są bardzo dochodowe i forsują cyfryzację wszystkich dziedzin życia.

"Europa nadal cierpi z powodu niedoboru globalnych firm IT." – zauważa EY.

Oprócz koncernów z USA tylko azjatyckie korporacje mogą nadal odgrywać większą rolę w kształtowaniu zmian w sektorze IT – ocenia EY.