Największy majątek wśród ludzi z branży IT wciąż ma Bill Gates. Fortunę współzałożyciela Microsoftu wyceniono na 79,6 mld dol. Bill Gates od zeszłego roku formalnie nie jest już związany z koncernem. Ustąpił ze stanowiska szefa rady nadzorczej, co roku wyprzedaje swoje udziały (obecnie ma mniej niż 3 proc., ich wartość stanowi 13 proc. jego majątku). Bill Gates poświęcił się pracy w swojej fundacji (Bill & Mellinda Gates Foundation), która finansuje m.in. badania medyczne. We współpracy z grupą Path, wspieraną przez fundację Gatesa, opracowano w br. pierwszą szczepionkę na malarię.

Numerem 2 na liście jest założyciel Oracle’a, Larry Ellison, z majątkiem wartym 50 mld dol. Wieloletni CEO firmy ustąpił ze stanowiska w ub.r. i obecnie jest jedną z 3 osób kierujących Oracle’m, zajmując stanowisko dyrektora technologicznego.

Trzeci w rankingu Forbesa jest Jeff Bezos, założyciel i CEO Amazona, wyceniony na 47,8 mld dol. Ma 18 proc. akcji firmy.

Numer 4 na liście to współzałożyciel i szef Facebooka, Mark Zuckerberg (41,3 mld dol.), a za nim uplasowali szefowie Google’a: Larry Page (33,4 mld dol.) i Siergiej Brin (32,8 mld dol.).

Na 7 pozycji jest pierwszy miliarder spoza USA w rankingu – Jack Ma, który zbił majątek na Alibabie (23,3 mld dol.).
 
Chiński potentat wyprzedził Steve’a Ballmera, nr 8 (22,7 mld dol.). Wieloletni szef Microsoftu odszedł z firmy w 2014 r. Aktualnie jest jej największym indywidualnym udziałowcem (ma 4 proc. akcji). Ostatnio robi biznes w sporcie – za 2 mld dol. kupił drużynę ligi NBA – Los Angeles Clippers.

Najbogatszą kobietą na liście okazała się wdowa po Steve’ie Jobsie, Lauren Powell Jobs (19,8 mld dol.). Jest ona obecnie największym indywidualnym udziałowcem Disneya (7,7 proc.).

Pierwszą dziesiątkę zamyka Michael Dell (19,5 mld dol.), twórca i szef firmy nazwanej jego nazwiskiem. W 2013 r., gdy Dell został wycofany z giełdy, jego wartość wyceniono na 25 mld dol. Michael Dell kontroluje ok. 70 proc. udziałów. Większość jego fortuny pochodzi jednak z prywatnej firmy inwestycyjnej MSD Capital, która ma udziały m.in. w Asbury Automotive i PVH Corp (branża odzieżowa).