Jeszcze przed pandemią 61 proc. przedsiębiorstw przyznawało, że ma problem ze znalezieniem specjalisty od bezpieczeństwa IT (według Gartnera), a zanosi się na to, że problemy pogłębią się. Dotyczy to szczególnie niektórych umiejętności.

Zapotrzebowanie wzrośnie o 164 proc.

Przewiduje się, że zdecydowanie największe zapotrzebowanie w latach 2021 – 2025 będzie na kompetencje w zakresie bezpieczeństwa rozwoju aplikacji – zwiększy się ono o 164 proc. – podaje Atlas VPN, w oparciu o raport Burning Glass Technologies.

W 2019 r. niemal 30 tys. wakatów wymagało wiedzy w tym obszarze, a przewiduje się, że za 5 lat niedobór kadr przekroczy 48 tys. Wiedza dotycząca bezpieczeństwa rozwoju aplikacji jest wymagana zwłaszcza u programistów, inżynierów ds. cyberbezpieczeństwa, systemowych czy DevOps.

Drugą umiejętnością, na którą popyt będzie rósł najszybciej, jest bezpieczeństwo chmury (+115 proc.).

Kompetencje z zakresu bezpieczeństwa IT, na które zapotrzebowanie wzrośnie najbardziej w latach 2021 – 2025
Bezpieczeństwo tworzenia aplikacji (+164%)
Bezpieczeństwo chmury (+115%)
Zarządzanie ryzykiem (+60%)
Źródło: Atlas VPN/Burning Glass Technologies

Najlepiej zapłacą za chmurę

Kompetencje z zakresu bezpieczeństwa chmury będą ponadto najbardziej opłacalne. W najbliższych 5 latach średni bonus za takie umiejętności wyniesie 15 tys. dol. rocznie ponad przeciętną stawkę dla specjalistów IT – wynika z danych Atlas VPN.

Wysoko cenione mają być również kompetencje w zakresie zarządzania ryzykiem (ok. 13,4 tys. dol.), zgodności i kontroli (ok. 12,4 tys. dol.), bezpieczeństwo rozwoju aplikacji (ok. 12,3 tys. dol.).

Pozostałe umiejętności są wyraźnie niżej cenione, np. fachowcy znający się na ochronie prywatności danych mogą liczyć przeciętnie na wynagrodzenie większe o ok. 5,3 tys. dol.

Usługi największym rynkiem

Z kolei Gartner prognozując wydatki na poszczególne segmenty rynku bezpieczeństwa IT w 2020 r., w poł. ub.r. przewidywał, że zdecydowanie najbardziej wzrosną nakłady na bezpieczeństwo chmury (o 33 proc. wobec 2019 r.).

Następne w kolejności wskazano bezpieczeństwo danych (+7,2 proc.) i aplikacji (+6,2 proc.). Analitycy spodziewali się jednak generalnie ograniczenia nakładów na IT przed przedsiębiorstwa z powodu pandemii.

Największym rynkiem bezpieczeństwa IT są usługi, na które idzie połowa światowych wydatków na IT security (64,3 mld dol. w 2020 r.) – według Gartnera. Kolejne miejsce na liście inwestycji zajmuje bezpieczeństwo infrastruktury (17,5 mld dol.).