Specjaliści od bezpieczeństwa cyfrowego to najbardziej pożądani fachowcy z sektora IT w Europie w przyszłym roku – wynika z danych Spiceworks (State of IT 2019). Zapotrzebowanie na tego rodzaju kompetencje wskazało 47 proc. organizacji. Firmy będą potrzebować również fachowców od infrastruktury sprzętowej (34 proc.) oraz urządzeń klienckich (32 proc.). Nieco mniej respondentów deklaruje chęć współpracy ze specjalistami od wdrożeń oprogramowania (28 proc.) i rozwiązań sieciowych (27 proc.).

Fachowcy od cyberbezpieczeństwa są numerem 1 na liście potrzeb niemal w każdej wielkości organizacji. Najmniejsze przedsiębiorstwa (1-99 pracowników) są najbardziej zainteresowane takimi umiejętnościami (53 proc.). Jedynie małe i średnie firmy (100-499) oczekują przede wszystkim wsparcia profesjonalistami z obszaru sprzętu – najbardziej pożądani w tej grupie respondentów okazują się pracownicy IT od urządzeń końcowych (47 proc.) i infrastruktury sprzętowej (43 proc.). Analitycy wyjaśniają te preferencje planami zwiększenia wydatków na sprzęt w tego typu organizacjach.

Prognozowana na przyszły rok skala popytu na fachowców od bezpieczeństwa cyfrowego w Europie jest podobna, jak w ostatnim czasie na krajowym rynku. W raporcie KPMG "Barometr cyberbezpieczeństwa. Cyberatak zjawiskiem powszechnym" ze stycznia br. 47 proc. polskich firm wskazało na brak wykwalifikowanych pracowników jako najważniejszy problem, który uniemożliwia im budowę systemów cyberbezpieczeństwa. Braki kadrowe okazały się większą barierą niż brak odpowiednich budżetów.

Odpowiedzią na tego typu wyzwania może być outsourcing usług utrzymania bezpieczeństwa IT. Po takie rozwiązanie sięga 71 proc. firm, które wzięły udział w badaniu. Częściej z usług zewnętrznego dostawcy korzystają organizacje posiadające zagraniczny kapitał (86 proc.) niż polski (66 proc.).