Microsoft okazał się dostawcą najwyższej jakości komputerów i tabletów według rankingu Rescuecom. Amerykański serwis porównuje w nim ilość zgłoszeń serwisowych danej marki z jej udziałem w rynku. Im mniej napraw w odniesieniu do liczby sprzedanych urządzeń, tym wyższa pozycja w zestawieniu.

Koncern z Redmond od jakiegoś czasu piął się w górę pod względem jakości sprzętu. Niemal pół roku temu był trzeci, z poziomem niezawodności B+, a ponad rok temu piąty (C+). Dwa lata temu amerykańska organizacja konsumencka twierdziła, że Surface'y często zawodzą. Obecnie wysoka jakość komputerów i tabletów Microsoftu to efekt wypuszczenia na rynek doskonałych produktów i ulepszeń – zachwyca się Rescuecom. Twierdzi, że koncern z Redmond przeprowadza zakrojone na szeroką skalę testy działania i konfiguracji. „Microsoft zainwestował, aby zwiększyć niezawodność, bo mógł sobie na to pozwolić” – komentuje szef Rescuecom, David A. Milman.

Lenovo nadal znajduje się w ścisłej czołówce niezawodności. W czerwcu br. również było drugie.

Apple od 2018 r. nie jest już najbardziej niezawodną marką według rankingów serwisu, ale w jego ocenie nadal sprzęt tej marki cechuje duża niezawodność ze względu na całkowitą kontrolę jego ekosystemu oprogramowania i usług. Apple w niecałe pół roku awansowało z 5 pozycji na 3.

Samsung również niezmiennie jest wysoko – wcześniej przez dłuższy czas wchodził do pierwszej trójki zestawienia, a poprzednio przez rok był liderem na poziomie A+. W porównaniu z ostatnimi danymi stwierdzono więc spadek niezawodności.

 

Asus poprawia jakość

Wyraźnie poprawiła się jakość sprzętu Asusa w minionych kwartałach.
„Na początku roku Asus umieścił niezawodność na szczycie listy rzeczy do zrobienia w 2019 r.” – twierdzi CEO Rescuecom. Dane wskazują, że plan przynosi efekty. Pół roku temu Asus był szósty, na poziomie C-, a rok temu zamykał listę jako marka z najczęściej psującym się sprzętem (D-).

Dell, HP i Acer plasują się w dolnej części rankingu.

Rescuecom zauważa, że pozycja Della jest zupełnie zrozumiała, ponieważ komputery tej marki są wykonane z komponentów, które należą do najtańszych. Warto jednak zauważyć, że jest nieco lepiej, bo poprzednio Dell był na szarym końcu (poziom D-).

HP pozostało na przedostatnim miejscu.

Znacznie częściej problemy sprawia ostatnio sprzęt Acera, który w poprzednich latach osiągnął poprawę jakości i wspiął się na pozycję nr 4 w rankingu (poziom B-).

 

Najbardziej niezawodne komputery i tablety według Rescuecom

Producent Udział w amerykańskim rynku komputerów i tabletów (wg IDC) Udział w liczbie napraw w serwisie Rescuecom Punktacja Poziom niezawodności
1. Microsoft 3,80% 1,18% 323 A+
2. Lenovo 18,70% 7,35% 254 A
3. Samsung 2,20% 1,08% 204 B+
4. Apple 10,90% 8,38% 130 B
5. Asus 4,90% 4,51% 108 C+
6. Dell 23,40% 27,84% 84 C-
7. HP 29,80% 37,25% 80 D+
8. Acer 2,90% 4,66% 62 D

Źródło: Rescuecom, listopad 2019 r.