„Wiele ostatnich wydarzeń zbiega się, aby stworzyć erę rewolucji rynkowej w domowym Wi-Fi” – twierdzi ABI Research. Wskazuje na wcześniejsze niż oczekiwano pojawienie się Wi-Fi 7. Na początku 2022 r. Qualcomm zaprezentował pierwszy w branży czipset Wi-Fi 7. Broadcom ogłosił swój ekosystem Wi-Fi 7, w tym czipsety dla domowych punktów dostępowych.

Ostre przyspieszenie Wi-Fi 7, mesh i 6 GHz

ABI Research prognozuje, że dostawy czipsetów Wi-Fi 7 sięgną w tym roku ponad 16 mln szt., a w 2026 r. już prawie pół miliarda. Spodziewa się dojrzewania sieci Wi-Fi typu mesh. Prognozuje, że przychody z tej infrastruktury będą zwiększać się średnio o 15 proc. rocznie w latach 2021-2026. Czyli sprzedaż wzrośnie z 2,9 mld dol. do 4,6 mld dol.

Przewiduje się też, że wykorzystanie 6 GHz w urządzeniach konsumenckich będzie gwałtownie wzrastać w nadchodzących latach (w 2026 r. dostawy czipsetów 6 GHz dla smartfonów i laptopów będą miały odpowiednio 49 proc. i 68 proc. udziału).

Rozkwit nowych usług

Co więcej, oczekiwany jest rozkwit nowych usług Wi-Fi co prowadzi do „fundamentalnego przedefiniowania łączności w domu”. Jedną z takich usług jest wykrywanie ruchu Wi-Fi.

Dostawcy już teraz muszą przygotowywać strategie

Rynek Wi-Fi dla domu przechodzi obecnie okres szybkiej transformacji strukturalnej. Aby zachować konkurencyjność, gracze z branży muszą uważać, aby nie popadać w samozadowolenie i zacząć przygotowywać swoje strategie biznesowe już teraz” – radzi Andrew Spivey, analityk branżowy w ABI Research.

Według niego rynkowi gracze niezwłocznie muszą podjąć kluczowe decyzje, np. na jakie protokoły Wi-Fi przeznaczyć zasoby, jaki będzie zakres wsparcia rozwiązań sieci mesh, w jakie usługi inwestować i jak radzić sobie z kryzysem w łańcuchu dostaw.

Nie brakuje problemów

Wskazuje się też na wyzwania, takie jak już działające urządzenia konsumenckie, nierówny dostęp do widma 6 GHz na świecie, niski poziom obsługi protokołu przez dostawcę usług, brak świadomości konsumentów na temat Wi-Fi 6E, bliskość wdrożenia Wi-Fi 7 i ograniczenia łańcucha dostaw.