W I połowie 2022 r. na portalu No Fluff Jobs liczba ofert pracy IT wzrosła o blisko 100 proc. r/r,  jednak nowy rok może być pełen wyzwań.

„Nadchodzący rok dla branży IT może zacząć się burzliwie. Wiele organizacji wciąż będzie działać na okrojonych budżetach, ale w średnim i długim terminie zapotrzebowanie na specjalistów i specjalistki IT nie maleje” – twierdzi Tomasz Bujok, CEO w No Fluff Jobs. –„Dodatkowym utrudnieniem będzie stagflacja, sytuacja polityczna czy zamrożenie rekrutacji” – dodaje.

Ginące zawody IT

Trzeba się jednak liczyć ze spadającym zapotrzebowaniem na niektóre specjalizacje.

Zawody IT, które są zagrożone zniknięciem z rynku z powodu automatyzacji to według kalkulatora „Will Robots Take My Job?” przede wszystkim wsparcie użytkownika (61 proc. ryzyka), analityk Business Intelligence (48 proc.), specjalista odpowiadający za wsparcie sieci komputerowej (45 proc.).

W 2019 r. eksperci McKinsey oszacowali, że do 2030 r. AI i automatyzacja mogą zastąpić aż 30 proc. stanowisk w różnych branżach na świecie.

Czy podobne trendy widać w kraju? Według danych No Fluff Jobs w kategoriach programistycznych spadek w br. zanotowały zarówno Frontend, jak i Fullstack, przy czym ta druga kategoria dość znaczny – aż o 3,2 p.p. Z drugiej strony przybyło ofert z kategorii Backend, Embedded i Gaming.

Wyniki nie są więc jednoznaczne. Jak tłumaczą specjaliści No Fluff Jobs, powodów może być wiele, chociażby to, że algorytm kalkulatora Will Robots Take My Job? nie bierze pod uwagę specjalizacji czy języków. 

Potrzeba mniej administratorów, ludzi od BI i DevOps

Jeśli chodzi o kategorie nieprogramistyczne, to przepowiadany przez Will Robots Take My Job? trend zanikania testowania i wsparcia nie znalazł potwierdzenia w danych No Fluff Jobs. Wręcz przeciwnie – udział w ofertach wzrósł. Jednak kategorie Business Intelligence i IT Administrator rzeczywiście są rzadziej spotykane. Ciekawym wynikiem jest też wyraźnie niższy udział z roku na rok ofert z kategorii DevOps.

W ocenie No Fluff Jobs, jednym z większych wyzwań w 2023 r. w branży IT będzie nadal pozyskiwanie specjalistów. Wciąż mamy czynienia z rynkiem pracownika.

Nagminne porzucanie rekrutacji

Z kolei dla pracowników HR problemem, z którym będą mierzyć się w nowym roku, jest porzucanie przez potencjalnych kandydatów formularzy ATS (system do zdalnej rekrutacji, który odsyła do osobnej strony z kwestionariuszem zewnętrznym) i niekończenie procesu rekrutacji.

Jak wynika z badania „Jak szukasz pracy?” przeprowadzonego przez No Fluff Jobs w sierpniu 2022 r. na próbie 430 kandydatów(-ek), aż 88 proc. respondentów przyznaje, że porzuciło kiedyś formularz ATS.

Co odstręcza od formularzy

Według badania głównym powodem porzucenia formularza ATS jest zbyt długa ankieta, która często wymaga powtarzania lub przepisywania wcześniej podanych informacji – taką odpowiedź zaznaczyło 65 proc. badanych.

Kolejne wymienione powody rezygnacji to: obowiązek zakładania konta (54 proc.), konieczność podania danych, które kandydat woli zachować dla siebie np. adres, stan cywilny, wiek (42 proc.) oraz błędy techniczne (25 proc.).

Jak podkreślają eksperci No Fluff Jobs, kandydaci i kandydatki wolą rekrutować się przez formularz bezpośrednio na stronie. Bardzo często natomiast zdarza się, że odsyłani są do formularza zewnętrznego i wtedy rezygnują z aplikacji. W takiej sytuacji rekruter nawet nie wie, że stracił potencjalnego kandydata ani tym bardziej z jakiego powodu. 

Specjaliści i specjalistki IT chcą pracować zdalnie i podróżować

Kolejnym wyzwaniem w 2023 r. w branży IT będzie praca zdalna. Jak wynika z raportu No Fluff Jobs „Praca zdalna i hybrydowa w IT”, aż 96 proc. respondentów deklaruje, że chce pracować zdalnie lub hybrydowo.

Dane z platformy potwierdzają rosnący trend. W I poł. 2021 r. 53 proc. wszystkich ofert o pracę w No Fluff Jobs miało opcję „całkowicie zdalnie”, a w I poł. 2022 r. już 72 proc.

Jednocześnie z raportu „Devs off-duty. What they’re up once they clock off” wynika, że 40 proc. deweloperów deklaruje, że chciałoby udać się na workation (połączenie pracy z podróżami), ale nie ma takiej możliwości. 

Można spodziewać się, że w 2023 r. ogłoszeń o pracę z opcją „fully remote” będzie jeszcze więcej, a praca zdalna będzie postrzegana jako coś normalnego, a nie rodzaj benefitu.

Pakiet medyczny dla kota i wsparcie zdrowia psychicznego może skusić fachowca

Jeśli chodzi o dodatki, to brak dress code’u czy sprzęt służbowy już dawno przestały robić wrażenie na programistach.

To, czego obecnie oczekują pracownicy, to np. 4-dniowy tydzień pracy, budżet szkoleniowy, opcje na akcje, wsparcie zdrowia psychicznego i opieka zdrowotna dla zwierząt domowych.