Naciągacz chce zarobić na przedsiębiorcach
Ostatnio firmy otrzymują listy z żądaniem wpłaty za wpis do Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach. Uwaga – to przekręt.

Próba wyciągnięcia pieniędzy na „pismo urzędowe” to stary numer, który ostatnio pojawił się w nowej wersji. Tysiące firm dostało wezwanie do zapłaty 110 zł za wpis do Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach w „nieprzekraczalnym terminie” do 20 sierpnia. Tymczasem nie ma powodu, żeby płacić, bo informacje o tzw. jednoosobowych firmach (CEIDG) jak i dane KRS są dostępne za darmo w Internecie.
Wezwanie wygląda na pismo urzędowe, a powagi monitowi ma nadać nazwa „instytucji”, która domaga się pieniędzy (dołączono blankiet wpłaty) – „Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach” z siedzibą przy ul. Pięknej 24/26A/1 w Warszawie. Jak udało nam się ustalić, pod tym adresem znajduje się jedno z biur firmy o nazwie „Krajowy Rejestr Informacji o Przedsiębiorcach Alessandro Semi Gałkiewicz” z Suwałk, która uzyskała wpis do ewidencji w maju b.r. i specjalizuje się, według numeru EKD, w „pozostałej działalności wspomagającej prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie indziej niesklasyfikowanej”. Jest to więc prywatne przedsięwzięcie, a nie – jak, może wydawać się na pierwszy rzut oka – urząd. Powołuje się na swój własny regulamin, nie zaś – jak można odnieść wrażenie – jakiś przepis ustawowy. Można więc nie przejmować się „nieprzekraczalnym terminem” (notabene nadawca nie precyzuje, co grozi za jego niedotrzymanie). Z ogłoszeń zamieszczonych w Internecie wynika, że szef „Rejestru” oferuje także (w firmach pod innymi nazwami) sprzątanie wnętrz oraz wyjazdy do Tajlandii, więc mamy do czynienia z biznesmenem o różnych specjalizacjach. Z Alessandro Semi Gałkiewiczem nie udało nam się skontaktować.
Jak dotąd do KRIOP wpisało się prawie 800 firm – prawdopodobnie tyle wpłaciło pieniądze. Na pocieszenie dowiedzą się na stronie „Krajowego Rejestru Informacji o Przedsiębiorcach”, że wpłata jest jednorazowa, a w zamian uzyskują „dożywotnie wsparcie marketingowe i pomoc specjalistów”. Nie wiadomo, na czym ma polegać wsparcie do grobowej deski za 110 zł, ale pewne jest, że nie ma powodu wyrzucać pieniędzy w błoto.
Podobne aktualności
Fiskus tworzy centralną bazę faktur
Centralna ewidencja ma ograniczyć wyłudzenia VAT-u. Inny pomysłem resortu jest rozdzielenie płatności za faktury.
Ruszył rejestr podatników VAT
Ministerstwo Finansów uruchomiło internetowy rejestr, który umożliwia sprawdzenie statusu VAT firmy. To pomoc dla przedsiębiorców, którzy handlują towarem objętym odwróconym VAT-em.
Rejestr podatników zapobiegnie oszustwom na VAT?
Od 20 czerwca zacznie działać system umożliwiający weryfikację podatników VAT – poinformował Jacek Kapica, wiceminister finansów. Pomoże on zapobiec nadużyciom w handlu elektroniką po 1 lipca.