Problem z zapasami PC utrzymuje się od ponad pół roku, z powodu zamrożenia popytu i agresywnego podwojenia rezerwacji – zauważa Counterpoint Research. Jednak widać już koniec trwającego od drugiej połowy ub.r. rozładowywania stocków, które w połączeniu z mizernym popytem doprowadziły do spadku dostaw w I kw. 2023 r. aż o 28 proc. r/r.

Na szczęście, w oparciu o informacje zwrotne od producentów OEM/ODM, zbliżamy się do końca zmniejszania zapasów PC, co jest spodziewane do pierwszej połowy 2023 r.” – twierdzi autor raportu, analityk Wiliam Li.

Według przewidywań już pod koniec II kw. br. można liczyć na finał wietrzenia magazynów i początek stopniowego ożywienia na rynku.

Najwięksi producenci mieli trudny kwartał

Lenovo pozostało największym na świecie dostawcą komputerów w I kw. 2023 r., pomimo dużego spadku dostaw. Drugi w rankingu HP odnotował stosunkowo niewielką korektę r/r w związku z niższą bazą rok temu.

Lepsze niż oczekiwano wyniki Della w USA pomogły firmie zająć trzecie miejsce.

Apple najbardziej ucierpiało w I kw. br., odnotowując aż 38-procentowy spadek wolumenu r/r z powodu wyższej bazy rok temu i dłuższego cyklu wymiany sprzętu.

Ożywienie popytu będzie powolne

Markowi producenci podtrzymują ostrożnie optymistyczne przewidywania co do zapotrzebowania na komputery w drugiej połowie 2023 r. Powszechnie oczekuje się, że popyt w drugim półroczu wzrośnie. Jednak w ocenie analityków niekoniecznie nastąpi to szybko.

„Obawiamy się, że ożywienie popytu potrwa nieco dłużej, zanim zacznie przyspieszać” – stwierdza raport Counterpoint.

Zaznaczono przy tym, że tempo odbudowy zapotrzebowania na PC będzie różne w zależności od kategorii sprzętu.

„Popyt w segmentach komercyjnych oraz na linie produktów konsumenckich premium prawdopodobnie odbije szybciej niż na inne urządzenia” – zdaniem ekspertów.

W podsumowaniu całego 2023 r. spodziewany jest kolejny dwucyfrowy spadek dostaw r/r. Counterpoint Research skorygował w dół prognozę z końca ub.r., która zakładała jednocyfrowy dołek w br.

Nadchodzi dobry rok 2024
Jednocześnie jednak eksperci przewidują dobry dla branży 2024 r., kiedy to powinien nastąpić splot pozytywnych czynników: zapotrzebowanie na odnowienie sprzętu w związku z bliskim końcem wsparcia Windows 10, cykl wymiany komputerów kupionych po wybuchu pandemii, oraz odnowienie bazy chromebooków.