Na światowym rynku IT spowolnienie, a w Polsce przyspieszenie
Do 2020 r. wartość polskiego rynku będzie zwiększać się średnio o 6 proc. rocznie, osiągając 6,24 mld dol. – podaje Future Market Insights. Zakończy się dominacja usług.
Dla porównania wartość rynku IT w Polsce w 2013 r. wyniosła 4,1 mld dol. Oprócz rosnących obrotów nastąpią na nim inne ważne przeobrażenia. Według Future Market Insights obecnie na polskim rynku IT dominują usługi, które odpowiadają za ponad 50 proc. przychodów, ale do 2020 r. stracą one swoją dominującą pozycję na rzecz oprogramowania. Rozwój usług i zaawansowanego oprogramowania IT na rodzimym rynku powinien pomagać Polsce nadrabiać w najbliższej przyszłości dystans do krajów zachodnich, wciąż poszukujących dalszych możliwości rozwoju.
Wzrost wartości rynku w Polsce będzie szybszy niż średnia światowa. Według Gartnera w 2015 r. globalny wzrost wydatków na IT zwiększy się o 3,1 proc. w odniesieniu do ub.r., tj. o 0,6 proc. mniej niż w poprzedniej prognozie. W przeliczeniu na dolary nastąpi spadek o 1,3 proc., do 3,66 mld dol., ze względu na wysoki kurs amerykańskiej waluty.
Według analiz Future Market Insights polski rynek IT jest napędzany m.in. przez zwiększające się zainteresowanie przedsiębiorstw rozwiązaniami, które dają przewagę nad konkurencją. Dariusz Mazurek, członek zarządu Capgemini, zauważa, że najwięcej inwestują sektory: finansowy, publiczny i produkcyjny. Widać zapotrzebowanie na rozwiązania CRM, optymalizację procesów (BPM), narzędzia Business Intelligence (BI) oraz optymalizację zarządzania środkami trwałymi, w tym nieruchomościami. W br. wśród dużych firm powinny zyskiwać na znaczeniu rozwiązania BI, a w sektorze MSP – technologie chmurowe.
Prognozy IHS Techology zakładają, że globalny rynek cloud computingu osiągnie wartość 235 mld dol. do 2017 r. Polska będzie częścią tego trendu. Potwierdzają to badania Comarchu, zgodnie z którymi 65 proc. polskich przedsiębiorców korzysta z usług chmurowych.
Obok rozwiązań najczęściej wymienianych w Polsce w kontekście IT dla biznesu, na świecie rozwijają się także inne dziedziny. Przykładem jest Internet Rzeczy (IoT). Według Accenture doprowadzi on do istotnych przemian w biznesie, przeobrażając sektory, które łącznie odpowiadają za 2/3 produktu krajowego brutto w krajach G20. Szybka adaptacja tego trendu może przynieść globalnej ekonomii do 2030 r. dodatkowe 15 bln dol. IoT będzie zapewme rozwijać się także w naszym kraju. Zdaniem 2/3 z uczestników Cisco Forum 2015 w Zakopanem w ciągu 3 lat Internet Rzeczy wpłynie na strategię biznesową polskich firm.
Ewolucję przeżywa pozycjonowanie haseł w wyszukiwarkach internetowych (SEO). W ostatnich latach rosnący wpływ na pozycjonowanie stron w Google’u, Yahoo i Bingu ma mechanizm Schema.org, umożliwiający bardziej precyzyjne przygotowanie wyników związanych z poszukiwanymi hasłami. Mirosław Sopek, wiceprezes w MakoLab, twierdzi, że witryny w których zastosowano znaczniki semantyczne Schema.org odnotowują wzrost liczby kliknięć w linki nawet o 30 proc. w stosunku do tradycyjnych witryn, dzięki wprowadzeniu znaczników dla wybranych elementów witryny (w jej kodzie dodaje się etykiety rozpoznawane przez algorytmy Google’a).
Podobne aktualności
Rynek Internetu rzeczy będzie warty 153 mld dol.
Możliwości rozwoju IoT w zarządzaniu incydentami są ogromne - zdaniem analityków.
5 największych zagrożeń dla firm
Trzy z pięciu największych ryzyk jest związanych z technologiami informatycznymi - zdaniem dyrektorów.
30 proc. projektów generatywnej AI zostanie porzuconych
Firmy coraz bardziej odczuwają obciążenia finansowe związane z AI, a efektów nie widać.