Inicjatywa ma przekształcić abstrakcyjny świat cyberbezpieczeństwa w interesujące dla użytkowników doświadczenie i przedstawić związane z nim kwestie techniczne w przystępny sposób. Do współpracy przy tworzeniu dzieł zaproszono artystów z całego świata oraz użytkowników. Każdy może współtworzyć rzeźbę wirusa ILOVEYOU, oddając do muzeum zużyte myszki komputerowe.

Przedpremierowo, w ramach powstającego Muzeum Sztuki Malware otwarto pierwszą wystawę – interaktywną instalację „Threatscape”, przedstawiającą całkowity krajobraz cyberzagrożeń w sieci. Dzieło bazuje na rzeczywistych danych o zagrożeniach gromadzonych przez zespół badawczy WithSecure. Instalacja jest interaktywna – dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji odwiedzający będą mogli m.in. współtworzyć wizualne reprezentacje cyberzagrożeń, zidentyfikować złośliwe oprogramowanie i zyskać wgląd w sposób jego działania.

Threatscape to nie tylko instalacja artystyczna, ale również narzędzie edukacyjne. Połączyliśmy najnowocześniejszą technologię i ciekawy design, aby stworzyć angażujące doświadczenie interaktywne – wyjaśnia Tim West, dyrektor Threat Intelligence and Outreach w WithSecure.

Otwarcie całego muzeum planowane jest na listopad 2024 roku.