Administracji publicznej trudno sprzedać innowacyjne rozwiązania. Urzędy wolą zamawiać znane, sprawdzone, czyli już nie nowe produkty. Jednak możliwość obniżenia kosztów przekona polską administrację do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń – uważa Dominik Żochowski, prezes Engave.

„Informatyzacja może się przyczynić do obniżenia kosztów administracji. Żeby to osiągnąć, musimy podejść do tego sprytnie, ponieważ sama informatyzacja nie jest celem samym w sobie. Zalecamy bycie bardziej odważnym, sięganie po rozwiązania niszowe, które wykorzystują najnowsze technologie” – radzi szef firmy integracyjnej.

Aktualnym trendem widocznym w sektorze komercyjnym jest dążenie do integracji infrastruktury IT, co prowadzi do popularności systemów konwergentnych i hiperkonwergetnych. Według IDC w 2016 r. globalna sprzedaż systemów hiperkonwergentnych mogła osiągną wartość 2 mld dol., zaś w 2019 r. wzrośnie do 4 mld dol.

Ten trend powinien dotrzeć w końcu na rynek zamówień publicznych, ale póki co w administracji mało kto interesuje się jednak systemami bazującymi na konwergencji. Szef Engave zauważa, że obecnie w Polsce nie spotyka się z tego typu rozwiązaniami. W urzędach dominują wolno stojące urządzenia, zintegrowane z wolno stojącymi macierzami. Prezes przyznaje, że wdrażanie na lokalnym rynku rozwiązań szerzej nie znanych, nowych marek, które już sprawdziły się za granicą, nie jest łatwe.

„Nie ukrywam, że zderzamy się z silnym lobby polskich przedstawicieli vendorów.” – twierdzi Dominik Żochowski. Liczy, że firmie uda się przełamać impas. 

Według niego przyszłość ma ponadto nowa usługa – długoterminowego wynajmu infrastruktury wraz z całą obsługą. Jego zdaniem pozwoli ona obniżyć koszty użytkownikom.

Źródło: Newseria