Blisko 80 proc. dużych firm korzysta z usług minimum dwóch dostawców chmury – według Intricately 2022 Cloud Infrastructure Market Report. Mowa o przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 25 tys. osób.

Wśród średnich firm (250 – 1 tys. pracowników) ten odsetek jest znacząco niższy – multi-cloud stosuje co piąty podmiot.

Podobnie jest w przypadku startupów (22 proc.).

Najmniej popularne jest wiele chmur wśród firm mniejszych niż 250 osób, gdzie systemy multi-cloud posiada 10 proc. respondentów.

Przybyło multichmurowych firm w Polsce

W Polsce, zgodnie z opracowaniem Deloitte oraz PMR z 2020 r., pośród firm korzystających z rozwiązań cloud computingu, systemy multi-cloud stosowało 16 proc. przedsiębiorstw.

Jako główne argumenty przemawiające za sięganiem po narzędzia kilku różnych dostawców, przedsiębiorcy z naszego kraju wymieniali większe bezpieczeństwo i gwarancję ciągłości funkcjonowania biznesu oraz możliwość wynegocjowania lepszych cen.

Badanie IBM: jedna chmura to przeszkoda

Nowa analiza IBM z końca 2021 r. przedstawia już odmienne wnioski.

Wynika z niej, że jedynie 7 proc. cyfryzujących się bądź już zdigitalizowanych polskich firm używa usług chmurowych dostarczanych tylko przez jednego partnera.

Co więcej, blisko trzy czwarte utrzymuje, że takie ograniczanie się stanowi przeszkodę dla wydajności biznesu.

Kolejny etap cyfryzacji

„Tworzenie cyfrowych środowisk pracy w modelu wielochmurowym jest kolejnym, naturalnym etapem rozwojowym digitalizacji przedsiębiorstw” – twierdzi Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud.

„Przede wszystkim, dostrzegają w nim one możliwość uniknięcia tzw. vendor-locka a więc ryzyka uzależnienia się od rozwiązań jednego dostawcy. Ponadto, to szansa na połączenie możliwości i technologii oferowanych przez różne usługi chmurowe i skuteczny sposób na poradzenie sobie z niedostatkiem specjalistów IT, którzy powinni zarządzać cyfryzacją wielu wewnętrznych obszarów operacyjnych” – utrzymuje dyrektor.

Mikro firmy są największymi konsumentami chmury

Z raportu Intricately wynika także, że obecnie na całym świecie jest niemal 12 mln firm kupujących usługi chmurowe. Co ciekawe, zdecydowana większość z nich to mikro i małe przedsiębiorstwa, co pokazuje, są one obecnie w najbardziej aktywnej fazie transformacji.

Duże organizacje zatrudniające powyżej 1 tys. osób stanowią zaledwie mniej niż 1 proc. podmiotów sięgających po chmurę. MŚP liczące powyżej 10 pracowników odpowiadają za 13,5 proc., a firmy mikro zrzeszające mniej niż 10 osób to to aż 84 proc. nabywców rozwiązań cloud computingu, jakich zidentyfikowali eksperci Intricately.