MŚP nie panikują, ale „wiele polskich biznesów może nie przetrwać”
Nastroje w MŚP stabilizują się, ale koniec roku może być cięższy niż początek pandemii. Na razie nie widać jednak ucieczki od inwestycji.

Polscy przedsiębiorcy trzymają fason. Mimo szalejącej pandemii ponad 80 proc. pytanych MŚP planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji.
Nastroje wśród mikro, małych i średnich firm w Polsce uspokoiły się – według Barometru EFL na IV kw. 2020 r. Wskazuje on poziom 48,5 pkt, o 1,7 pkt. mniej niż w III kw. br. i o 1,2 pkt. niższy niż w IV kw. 2019 r. Jest jednak zdecydowanie wyższy niż w II kw. br., tuż po wybuchu pandemii (32,5 pkt.).
Wynik poniżej 50 pkt. oznacza niekorzystne warunki do rozwoju dla MŚP. Więcej pesymizmu wśród badanych wykazują mikro i małe przedsiębiorstwa.
Najlepiej przygotowani ujdą cało
Druga fala epidemii może pokrzyżować plany przedsiębiorców, którzy odbudowują swoje biznesy po pierwszym uderzeniu koronawirusa.
„Ostatnie dni i tygodnie wyraźnie pokazują, że nie pożegnaliśmy pandemii, wręcz przeciwnie, może być jeszcze gorzej. Tego może nie przetrwać wiele polskich MŚP. Reżim sanitarny, który generuje dodatkowe koszty, braki kadrowe z uwagi na zwolnienia lekarskie czy kwarantannę, mniej klientów – to wszystko spowoduje, że tylko najlepiej przygotowane firmy, i to zarówno od strony organizacyjnej jak i finansowej, wyjdą cało z tego kryzysu” – uważa Radosław Woźniak, prezes Europejskiego Funduszu Leasingowego.
Deklarują, że nie ograniczą inwestycji
Większość wskaźników odnotowanych w IV kw. br. jest zbliżona do tych z czerwcowego pomiaru. Nadal zdecydowana większość respondentów (80,3 proc., poprzednio 81,2 proc.) planuje zachować dotychczasowy poziom inwestycji i spodziewa się takiego samego zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne (81 proc., poprzednio 78,3 proc.).
Nie zmieniły się też odsetki optymistów, jeśli chodzi o inwestycje czy zewnętrzne finansowanie (różnice wynoszą 0,5 pkt. proc.).
Drobne różnice na niekorzyść widać w obszarze sprzedaży i płynności finansowej. W porównaniu z poprzednim pomiarem nieznacznie spadł odsetek osób, które uważają, że sytuacja poprawi się w odniesieniu do sprzedaży (21 proc., poprzednio 25,8 proc.) i płynności finansowej (11,7 proc., poprzednio 16,7 proc.).
Podobnie jednak jak kwartał wcześniej, więcej jest osób, które nie oczekują zmian poziomu sprzedaży (48,3 proc.) i płynności finansowej (66,8 proc.) niż spodziewających się pogorszenia (odpowiednio 29,85 proc. i 21,3 proc.).
W badaniu przeprowadzonym w dniach 14-28 września br. wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm.
Podobne aktualności
18 proc. firm mikro myśli o zakończeniu działalności
Inflacja zmusza przedsiębiorców do zadłużania się i zielonych inwestycji.
Co druga firma w Polsce obawia się, że inflacja stłamsi jej biznes
Obawy MŚP co do przyszłości ich biznesu pozostają wysokie, choć grupa pesymistów zmniejszyła się.
MŚP liczą na wyższą sprzedaż
Z trzeciego tegorocznego pomiaru Barometr EFL płyną lepsze informacje dotyczące sprzedaży w porównaniu z poprzednim kwartałem.