Tylko do 30 listopada mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o zamrożenie ceny maksymalnej energii na 2023 r. Trzeba je przesłać elektronicznie lub na papierze do swojego operatora. Wówczas gwarantowana cena w przyszłym roku nie przekroczy 785 zł za MWh. Dla gospodarstw domowych, które zużyją w całym 2023 r. od 2 MWh w górę, maksymalna stawka wyniesie 693 zł/MWh (nie trzeba składać wniosku).

Oprócz urzędowej gwarancji warto zastosować metody, które zmniejszą zużycie prądu w firmie. Cisco wskazuje 5 sposobów.

  1. Ustaw automatyczne wyłączanie urządzeń, których nie używasz

Analizując zapotrzebowanie pracowników biurowych, w tym ich godziny pracy, warto wdrożyć automatyzację.

Przykładem są access pointy. Wyłączenie zasilania 1000 punktów dostępowych (10 W) na 12 godzin dziennie zaoszczędzi ok. 43,5 megawatogodziny rocznie. Według nowego cennika dla MŚP oznacza to rachunek niższy o ponad 30 tys. zł.

2. Korzystaj z oprogramowania do zarządzania energią

Warto dostosować moc obliczeniową w centrach danych. Odpowiednie oprogramowanie pomoże analizować zasoby maszyn wirtualnych i generować zalecenia w celu zmniejszenia alokacji zasobów obliczeniowych.

W ten sposób można zmniejszyć wykorzystanie zasobów (procesora i pamięci) o 20 proc. przy jednoczesnym zachowaniu wydajności – według badania Forrestera dla Cisco.

3. Zoptymalizuj wydajność firmowych systemów wentylacyjnych

Systemy chłodzenia w centrach danych mogą być przeskalowane i działać przy częściowym obciążeniu. Połączenie standardów ASHRAE (American Society of Heating, Refrigerating and Air-Conditioning Engineers), danych z czujników środowiskowych i proaktywnego monitorowania może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i emisję dwutlenku węgla od 20 do 50 proc.

4. Ustaw godziny aktywności sprzętu biurowego

W wielu firmach są urządzenia do komunikacji wideo. Ustawienie ich godzin pracy zapobiega wybudzeniu się w przypadku wykrycia ruchu w pomieszczeniu (np. sprzątania po godzinach pracy).

5. Oszczędzaj dzięki Power over Ethernet

Dzięki zastosowaniu mikrosieci DC z UPOE+ można wyeliminować straty konwersji z AC na DC, co daje oszczędności przy każdym obciążeniu. Inteligentnie zarządzane budynki mogą być nawet o 45 proc. bardziej energooszczędne dzięki zasilaniu prądem stałym – twierdzi Cisco.